| georgia123 a întrebat:

Daca am folosit o oja si ulterior am observat ca am facut micoza unghiei ( la picior ) si o folosesc iar, risc reinfectarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Micoza nu s-a luat de la lacul de unghii, ci de la o bacterie, care o ai sub unghie, luata de la o incaltaminte infectata, de la bazinul de inot, sala de sport, samd.
Poti folosii ce lac de unghii vrei, ca nu-ti afecteaza sau distruge micoza, dar cand te hotarasti sa tratezi micoza, atunci elimini lacul de unghii pentru 6 luni de zile, facand tratamentul corect si complet pana iti creste unghia sanatoasa.
Regenerarea unghiei de la picioar se face in 6 luni, iar cea de la mana, in 3 luni.

| georgia123 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns. Știu ca micoza nu a fost cauzata de oja. Am început acum un tratament și am renunțat la lacuri de unghii pentru un timp. Întrebarea mea era dacă oja folosita atunci este acum infectata sau nu se transmite virusul și în oja ca să conteze?

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgia123):

Lacul de unghii nu se infecteaza cu bacterii.
In fond, nici o bacterie nu ar putea trai in acetona, sau lacurile de unghii.
Recomand sa curerti unghiile si acele ramasite sa le duci la un laborator de analize medicale, pentru a se constata daca este vorba de o ciuperca sau altceva.

Bacteriile micotice, traiesc sub unghia ta, unde cresc si se dezvolta, din cauza umezelii din piele.
Ca sa scapi de micoza, trebuie sa pastrezi unghiile curate, fara lacuri si fara creme pe ele.
Taiate foarte scurt si curatate sub unghie, cat este posibil, de pielea moarta care contine bacteria.
In fiecare zi, se pun 2-3 picaturi cu ulei de arbore de ceai (tea tree oil) sau ulei de oregano salbatec (wild oregano oil), care-s uleiuri extrem de eficiente in eliminarea micozelelor unghiilor.
Picaturile se pun sub unghie si pe lateralul unghiei, cu o pipeta.
Incaltamintea trebuie curatata la interior foarte bine cu spray-uri antibacteriene, sau ulei de tea tree (tea tree oil), care omoara bacteriile.
Tratamentul este de durata, iar daca-l faci corect pe o perioada de 2-3 luni, poti scapa de micoza.
Nu uita:
- incaltamintea trebuie foarte bine curatata, pentru a se evita reinfectarea!
- forfecuta si trusa de ustensile folosite pentru curatarea unghiilor bolnave (infectate) NU se foloseste la maini, sau de catre alti membri ai familiei, pana nu se curata adecvat, pentru ca se pot infecta.
Recomand sa fie curatate tot cu ulei de tea tree si apoi sterse, cu un servetel de hartie.

| Drsss a răspuns:

Bună! Foloseşte exoderil.