| Gena5 a întrebat:

De 1 an jumate sau 2 ani am chisturi ovariene si tot nu scap de ele e bine sa iau anticoncepționale ca e prima data sa le iau dar nu ma interesează daca previne sarcina. pe mine ma interesează daca pot sa scap de chisturi ovariene daca iau anticoncepționale. Am luat vitex si omega 3 de câteva luni si nimic nou. E logest. A folosit cineva logest pentru hormoni si a reușit sa scape de chisturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JomelaMaya a răspuns:

Eu zic să mergi la medici și să vezi ce zic, o prietenă a luat diferite tipuri de anticoncepitonale pentru chist timp de mai bine de un an si a fost în zadar, nu i s-a micit deloc și încă nu a reușit să scape de el...

| Gena5 explică (pentru JomelaMaya):

Doctora mi-a prescris aceste anticoncepționale...

| untu a răspuns:

Nu merge cu pastilele anticonceptionale, ci va trebuie o operatie de scoatere a chisturilor ovariene inainte de a declansa dezvolatrea unui cancer ovarian sau de col uterin! Va rog sa va operati cat mai este timp, dar mai intai mergeti la medicul de familie sa va consulta si o sa va elibereze o adeverinta la medicul ginecolog sa vada daca este nevoie sau nu de operatie!