| anonim_4396 a întrebat:

De cateva luni am mers la un endocrinolog pentru exces de par de pe corp (sunt fata). Medicul mi-a dat sa iau Prednison, Liv 52 si anticonceptionale Yasmin(care le iau la 21 de zile cu pauza de 7 zile). Mi se pare ca Yasmin-ul il iau pentru micsorarea chistului pe care il am.De cand am inceput sa iau aceste medicamente a inceput sa imi cada foarte des si mult parul de pe cap.Acum nu stiu daca ar trebui sa mai iau sau nu. Daca nu iau mi-e frica sa nu mi se mareasca chistul apoi sa trebuiasca sa ma operez si nici nu vreau sa am atata par pe corp, iar daca iau mi-e frica ca o sa imi cada tot mai mult parul din cap si cine stie poate raman cheala si anticonceptionalele o sa duk la infertilitate. Va rog mult de tot, nu stiu ce sa mai fac, am nevoie de ajutorul vostru. Multumesc, si o sa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele nu duc la infertilitate, iar in cazul tau pot fi singura sansa de a-ti recupera fertilitatea si a avea un copil candva.
Totusi, caderea parului nu este normala. Trebuie sa te intorc la endocrinolog pentru a-i semnala aceasta reactie adversa (produsa cel mai probabil de prednison).

| ShiNee a răspuns:

Cum adica ti se pare ca yasminul il iei pentru? trebuia sa intrebi exact doctorul ce si cum si pentru ce iei atatea pastile daca tu vroiai sa scapi doar de par
intereseaza-te de contraindicatii si efecte adverse mai ales la toate pastilele astea

in orice caz du-te repede si vb cu doctorul. e clar ca tu vrei ca sati cada parul dar nu stiu daca e normal sa iti cada parul din cap.straight face... vb cu doctorul urgent si fa-ti o lista cu ce intrebari mai ai de lamurit sa nu mai intri in panica altadata...sau spune-i lui sa te avertizeze si de alte schimbari
[app cati ani ai?]