| marciana a întrebat:

Deci, o insecta mi-a "muscat" piciorul.Stiu ca nu a fost tantar pentru ca a durut mai mult si iritatia e diferita:in centru "muscatura",care a sangerat putin si e "deschisa",deci nu umflatura provocata de tantari,inconjurata de o zona foarte rosie,care la inceput m-a durut,si o alta zona care o inconjoara mai putin rosie. Oricum "rana" este un diametru considerabil,si pielea afectata are o temperatura mai mare decat cea neafectata.
Problema e ca nu stiu ce insecta a fost, nu stiu daca e grav sau inofensiv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SameMistake a răspuns:

Poate fi vorba de un paianjen, dar nu vei sti daca e grav sau inofensiv pana nu te duci la un dermatolog.

| Hace a răspuns:

Poate fi o capusa (sau mai mult ca sigur este). Mergi la dermatolog!

| anonimu122 a răspuns:

S-ar putea sa fi fost un tăun. cand te pisca, te doare destul de tare si nu cred ca e bine sa te freci/atingi foarte mult pe rana. sper sa nu fie ceva grav.

| justindrewbieber a răspuns:

Cred ca este un paianjen, sau poate o albina... daca e albina nu prea este bine adica din cate stiu eu trebuia sa freci cu sare imediat dupa ce ai fost muscat...nu vreau sa te sperii dar cunosc cazuri in care oamenii au murit de la muscaturi de albina... oricum eu zic ca cel mai bine e sa consulti un medic happy

| CatLover14 a răspuns:

Poate o capusa care sa te fi muscat, iar fara sa iti dai seama ai indepartat-o.
Ar fi bine sa mergi la un medic.