| SimonaaaF a întrebat:

Buna dragilor! Am o mare problema! De vreo 2 zile mi-a iesit pe frunte un cos foarte MARE. Inca nu este copt, dar este foarte rosu. Am incercat sa strang de el o data si am vazut ca esuez!laughing Va rog, mult, mult, mult... spuneti-mi niste sfaturi, niste metode sa scap de el. As vrea sa scap pana poimaine, deoarece am un eveniment ziua, iar seara, dupa cum bine stiti, este revelionul! Va multumesc anticipat si vreau cele mai bune sfaturi cat mai repede! Dau funda! O seara frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Ori cu niste creme pe care ti le poate recomanda un farmacist, ori incearca cu pasta de dinti (are nu stiu ce component care ar trebui sa iti usuce cosul). daca amandoua esueaza esti fata, pune zidarie (farduri, sau ce stii tu) happy

| SimonaaaF explică (pentru JohnnyBi):

Am incercat cu pasta de dinti si cred ca va functiona! Multumesc mult!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un furuncul - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

NU vei "scăpa" de el în 2 zile :(

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).

Toate cele bune.

| Laura927 a răspuns:

Sparge o aspirina si amestec-o in putina apa si pune amestecul pe Cos in cantitate groasa si pe deasupra pune un pansament cu rivanol.
Cand vezi ca se usucă pansamentul mai adaugă din aspirina uda.
Nu i-l mai strage!
O sa iti treacă dar lasa pansamentul tot timpul cand esti in casa!
Bafta!

| Blondiii67 a răspuns:

Incearca creme. Dar cel mai eficient este sa mergi la un dermatolog.O sa scapi de cosuri repede si usor iti garantez.