| geta3 a întrebat:

Buna,fetitele mele au luat paduchi si nu stiu cum sa scap de lindine! Precizez ca am folosit o solutie plus sampon am scapat de paduchi in schimb nu reusesc sa scap de toate lindinele. Va rog sa-mi dat un remediu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ouale se indeparteaza numai manual ---- pentru a usura dezlipirea acestora de firul de par se foloseste un amestec jumatate apa, jumatate otet. Daca parul este lung si infestarea masiva singura solutie este scurtarea /tunderea( pana la nivelul la care lindiile se raresc pe firul de par) urmata, apoi, de indepartarea manuala.

p.s. La un interval de 7-8 zile repeti tratamentul pentru a omora eventualii paduchi nascuti din lindiile ramase vii dupa primul tratament. Pieptenul /peria se introduc in apa fierbinte, lenjeria de pat se spala la 60 grade in masina de spalat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alessia5158):

Nu stiu cat e de sanatos, dar cand eram mic, am avut si eu aceste oua de paduchi.Mama inmuia o textila in motorina si ne masa parul asa incat sa stea ud. Si am scapat.De fapt in acel timp asta era remediul pentru ca nu existau altceva.Vad ca inca am parul culoarea anturala si nu imi cade deci nu mi-a afectat parul. Poate incerca.Sa lase parul ud cu motorina ceva timp. Nu pot spune chiar cum isi face efectul motorina dar cred ca compozitia ei, ard acele oua. Abia dupa ceva timp, mama ne pieptana, tot pe capul ud cu un pieptene des.Bineinteles ca urma clatirea cu apa, si sampon acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh,cred ca nu imi aduc bine aminte, eram mici, posibil sa fi fost gaz lampant.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca ai gaz, pune un pic de sare in el, dai cu gaz fetele pe par, apoi le acoperi capul cu batic, dupa 5-6 ore, te apuci si le pieptani cu un pieaptan des si apoi sa elimini ouale cu mana, altfel nu scapi... oparesti lenjeria/hainutele etc.
O zi frumoasa sa aihappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru caramela):

Da,exact.Eu am scris de motorina dar nu mai retin bine.Gaz lampant era pe atunci.

| express11 a răspuns:

Cu gaz lampant.se repeta de 2-3 ori.seara. ouale se curata cu un pieptene des, probabil de la farmacie.

| Joker11 a răspuns:

Du-te la o farmacie si cumpara-le ceva de paduchi.