| aly_7953 a întrebat:

in prima zi de menstruatie ma doare foarte tare burta...se poate sa fie vreo problema sau este un lucru normal la aproape toate fetele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu e anormal, mai ales dacă se întâmplă constant, lună de lună.

| doctoressa a răspuns:

Durerea abdominala este un simptom comun in prima zi a menstruatiei. Gasesti aici cateva sfaturi menite sa amelioreze simptomele premenstruale: http://www.i-medic.ro/......enstruatia

| AdelinaC a răspuns:

E normal si ca sa-ti treaca ia o pastiluta de Nurofen sau Ibuprofen.

| aliceinchains a răspuns:

E normal, n-ai de ce să-ţi faci griji.

| positivity a răspuns:

Şi pe mine câteodată mă doare incredibil de tare burta, nemaiputând nici să mă ridic din pat.
Eu una cred, că e absolut normal să te doară în prima zi.

| JustMusic a răspuns:

Este un lucru normal la majoritatea fetelor, cele care nu au dureri se pot considera norocoase.Pe mine ma daore aproape pe tot parcusul menstruatie burta si spatele.Sunt unele fete pe care le dor sanii.E normal ceea ce se intampla am citit undeva ca o alimentatie sanatoasa in perioada de menstruatie ajuta, nu consuma sare deloc si nici bauturi acidulate. Facand lucru asta pe mine nu ma mai doare asa de tare.

| beastboy84 a răspuns:

Este un lucru normal. pentru ca asa o doare si pe sora mea

| AlbaAura a răspuns:

Nu-ti face probleme.Este normal, fiziologic vorbind sa ai aceste dureri.La fiecare femeie durerile in perioada menstruatiei sunt de o anumita natura. Durei de cap sau de burta(ovarele dau asemenea dureri difuze)stare de disconfort, irascibilitate, dureri lombare, etc.Ca e prima zi.ca sunt doua sau trei, depinde de la caz la caz.Ia un calmant la nevoie si evita pe cat posibil efortul si stresul.