| FiveStars a întrebat:

Incep cu inceputul. Sunt fata si am 15 ani, mi-a venit prima data menstruatia acum doi ani si inca nu mi s-a reglat. Imi vine la 3-4 luni(rar la 2) si foarte abundent. Folosesc foarte multe absorbante si dureaza cam o saptamana. Primele doua zile sunt groaznice, in a treia aproape nu am menstruatie deloc, iar in a patra zi incepe din nou. Am de ce sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, din păcate, ai motive de ÎNGRIJORARE!
Este posibil să fie vorba de un chist ovarian sau ovare polichistice :(

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| d33a15 a răspuns:

Si eu am patit-o.o perioada indelungata. fara sa-mi vina chiar si 5 luni.am facut chiar si un control.din cauza stresului alimentatie si hormonilor.dar dupa un timp mi-am revenit.mai bine te duci si consulti medicul o sa-ti dea o retetawinking

| IrinaAndreea a răspuns:

Se spune ca in primii doi ani se regleaza, dar fiecare fata e diferita. Nu cred ca e chiar grav daca nu e foarte regulata, dar nu stiu ce sa spun despre pauzele atat de lungi (3-4 luni mi se pare mult)...Mai bine mergi la medicul de familie, sa iti dea trimitere pentru niste analize amanuntite, sa nu fie o dereglare hormonala sau altceva, dar sa speram ca nu va fi cazul. Succes! happy

| darrio2007 a răspuns:

Ai ciclu neregulat.

| Angelsareclosetoyou a răspuns:

Ai ovarele "lenese" asa se numeste cand iti vine ciclul la intervaluri foarte lungi.

| FiveStars explică (pentru d33a15):

Ma bucur sa aud ca nu sunt singura.