| anonim_4396 a întrebat:

Buna la 13 saptamani si 3 zile se mai poate face avort!
Multumesc!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. Se poate face microcezariana daca fatul are malformatii foarte severe

| alexflor87 a răspuns:

Dar de unde stii tu asa exact ca are sarcina? 13 saptamana SI 3 ZILE. Nu poti sa fii chiar asa de sigura. Iar avortul nu este o solutie buna. Este un pacat foarte mare care nu o sa iti dea liniste deloc. Decizia iti apartine.

| AxelBv a răspuns:

Mergi la medic, el iti poate spune daca da sau nu.

| Laya a răspuns:

Se poate face... In Romania se poate face avort si in saptamana a 16-a, dar depinde cati bani esti dispus sa oferi... In fine, nu te-as sfatuii sa faci!

| doctorandus a răspuns:

Dupa avort te poti alege cu sindrom posttraumatic, de nu mai poti fara psihiatrie. Nu toate femeile care avorteaza fac asa ceva, dar daca ai ghinion il faci.

Fata unei vecine, avea vreo 16-17 ani, a ramas insarcinata si la insistentele maicasii a facut avort. Dup-aia fata s-a casatorit cu acelasi barbat de la care ramasese insarcinata, si dupa doi-trei ani a mai facut un copil, pe care l-a pastrat. Dar copilul s-a nascut handicapat.

Acum eu nu cred ca asta a fost pedeapsa de la Dumnezeu, dar a lepadat un copil care putea fi mandria familiei si s-a ales cu un handicapat. Din punct de vedere medical nu e exclus ca handicapul copilului sa se datoreze faptului ca a facut avort.

Destroy another fetus now
We don't like children anyhow
I've seen the future, baby:
it is murder.

http://www.youtube.com/watch?v=vnaxvBsyigM

| Vlelupu a răspuns:

Un raspuns sec: NU. Limita legala maxima pentru intrerupere de sarcina este de 12 saptamani. Daca avortul se impune din considerente medicale de urgenta, se pot face derogari. Dar numai in acest caz.

| Alexu7194 a răspuns:

Doamne fereste sa nu faci avort este un pacat foarte mare tie nu ti-a spus nimeni