| Andreea_8014 a întrebat:

m-a rugat o prietena sa va intreb pe voi.:X.Eu din pacate nu am stiut ce sa-i raspund. A avut si ea cont dar nu mai poate sa intre.nu stiu de ce.In fine.intrebarea:
Daca la 13 ani de vreo 3 luni are c. m de doua ori pe luna.si ii este foarte frica.sa se duca la medic.deoarece se si masturbeaza.si nu vrea sa afle mama ei...medicul poate sa vada acest lucru?
Va multumeste foarte mult.si eu va multumesc.:X:X
Sunt ingrijorata in privinta ei.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicul nu vede daca se masturbeaza, n-o s-o intrebe si masturbarea nu are legatura cu aceasta problema. Sa mearga linistita la medic, fiindca s-ar putea sa nici n-o consulte ca pe femei, adica sa nici nu se uite la organele ei genitale, ci doar sa-i faca o ecografie si niste analize de sange.

| zuzumic a răspuns:

Ok dar din moment ce se masturbeaza insemna ca sea inceput viata sexuala... si ar fi cel mai bine ca mama ei sa afle... pentru ca la medic trebuie sa mearga .si mai bien sa afle de la ea decat de la medic. dar depinde si de medic ...pentru ca daca mai e virgina sau nu e informatie confidentiala si daca medicul spune ceva din fisa ei altor persoane fara autorizatia ei il poate da in judecata ...eu stiu un caz dar fata avea peste 18 ani. nu stiu daca e vorba si despre fetele sub 18 ani

| zemantex a răspuns:

Masturbarea e un proces normal in viata unui adolescent. ar trebui sa treaca peste acest aspect si sa mearga la medic.

| Artemiss a răspuns:

Faptul ca se masturbeaza nu se vede...doar daca face ceva cu un obiect dur care o poate rani...ar fi cel mai bine sa ii spuna mamei ei ca c. m ii vine de 2 ori pe luna, ceea ce nu e normal, si sa se duca la medic... poate fi o problema de sanatate...sa nu stea asa ca nu e bine...

| Andreea_8014 explică:

Adaug.este foarte rusinoasa.

| shishilik a răspuns:

Daca se masturbeaza nu se vede la ginecolog, cum zice si dyanady. La 13 ani e normal ca ciclul menstrual sa fie neregulat, sa vina de mai multe ori pe luna, sau o data la doua luni, dar nu trei luni la rand. La ginecolog nu se intampla nimic de speriat. Daca nu vrea sa mearga cu mama ei, poate merge cu o prietena. Doar ca va trebui sa afle si mama intr-un final, pentru ca tratamentul dat de ginecolog nu si-l poate plati singura.
Succes!

| sTeFaN. a răspuns:

Sa vina la minedevil ca o lamuresc eulaughing

| byenkutzyk a răspuns:

Poate e vorba de o raceala... Dar trei luni la randstraight face...Decat sa dam noi sfaturi, cel mai bine ar fi sa mearga la medic. Poate fi ceva gravstraight faceSi e prea mica, ce a apucat-o sa se masturbeze de acum? I s-au urcat hormonii la cap?laughingDoamne!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa mearga si singura la medic sau cu o prietena.medicul isi da seama de masturbare deoarece la persoanele care se masturbeaza se schimba culoarea labiilor, e mai inchisa, nu e rozie cum ar trebui. dar medicul nu cred ca e interesat de masturbare ci de caz. poate avea dereglari endocrine e normal la varsta ei. dar e bine sa mearga la medic sa clarifice situatia.bafta!