| TheJoint a întrebat:

Am o prietena apropiata care este foarte ingrijorata si curioasa la capitolul sex/dragoste. Aceasta doreste sa stie daca este posibil sa ramai insarcinata la primul contact sexual (ea fiind virgina) fara protectie, mai ales daca a doua zi urmeaza sa iti vina menstruatia, si cum ea m-a intrebat pe mine si nu am stiut sa raspund, eu la randul meu va intreb pe voi. Este doar o curiozitate, multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca pune intrebarea asta, imi dau seama ce va urma, adica ce are foarte mare probabilitate sa urmeze.
Si raspunsul meu este: nu sunteti pregatite de pasul asta, asa ca cel mai bine este sa mai asteptati.

| maradi3 a răspuns:

Cum se numeste "prietena ta"? Ca sa stim ce sa-ti raspundem! happy Protectie altadata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e posibil sa ramai insarcinata in orice conditie daca nu se foloseste o metoda de contraceptie. sansele difera de la situatie la situatiem dar virginitatea nu are nicio legatura cu aparitia unei sarcini

| neutrino a răspuns:

Cum sa i se intample ei asa ceva?

| Danysan a răspuns:

Spune-i ca cel mai bine e sa o faca protejat si sa lase alte idei aiurite pentru prima data :*!

| pietrean a răspuns:

In cazul in care "a doua zi urmeaza sa-ti vina menstruatia",nu ai cum sa ramai insarcinata, deoarece, ovulul eliminat in jurul datei de mijloc a ciclului menstrual, a murit de mult.
Ovulul, traieste 1-2 zile, iar spermatozoizii, traiesc 3-5 zile.
Cam asa se calculeaza, in cazul in care ai un ciclu normal, care tine 26-30 zile:
>3-5 zile tine menstruatia
>9-10 zile s-ar considera perioada infertila
>4-5 zile ar fi perioada fertila, cand se elimina ovulul(cate unul in fiecare luna, o data ovarul drept, cealalta luna ovarul stang)
>9-10 zile cealalta perioada infertila
Dar cum pot fi si dereglari din anumite motive(stres,raceala,hormoni,boli, etc), se pot intampla si "accidente".De asta, acum existand metode de contraceptie, este bine sa se foloseasca prezervativul sau steriletul.Se pot evita si bolile venerice.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Mai simplu : nu, in cazul acesta e imposibil sa ramana insarcinata.Totusi contactul sexual neprotejat are riscurile lui indiferent de situatie.Deci mare grija!

| geobmw a răspuns:

Tine traba asta cu menstruatia care e pe drum, dar sunt ceva mai "copt" ca sa zic asa si stiu din experienta: tine traba asta "cu calendarul", dar nu pentru tot restul vietii.