| marina_3808 a întrebat:

Buna ma numesc mariina am 16 ani si 85 de kg si doar 1m58 sunt de la tara nu pot tine o dieta anume, nu am ambitie, foarte repede renunt la diete, in ultimul an am pus 12 kg sunt disperata numai stiu ce sa fac, sunt la scoala la oras si fac naveta in fiecare zi nu pot sa ma duc la o sala de sport si nici nu imi permit pentru ca sunt scumpe in oras, la mine in sat nu pot face sport deoarece oamenii sunt rai si vorbesc si nu pot alerga, va rog ajutati-ma si pe mine... vreau urgent sa slabesc pana la vara in iunie pentru ca vreau sa ma duc la o nunta importanta si numi gasesc rochita as vrea sa slabesc vreo 15 kg, voi ce ziceti o sa reusesc in timpul assta asa de scurt? va rog mult sa-mi ziceti pentru mine conteaza mult parerea voastra... pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Joanne a răspuns:

Stiu ca e o situatie incomoda, insa consider ca ai facut deja primul pas, cerand ajutor pe TPU!
Voi incerca sa iti scriu cateva lucruri care sa te ajute, in caz ca tu crezi ca nu sunt de ajuns, trimite-mi un mesaj, si vorbim pe mess.

o In primul rand, trebuie sa ai mai multa incredere in tine, trebuie sa te respecti. Doar asa vei reusi sa ai destula forta pentru a termina o cura de slabire sau un program de exercitii fizice.

o In al doilea rand, incepe sa reduci stresul. Cu siguranta faptul ca faci naveta reprezinta o modalitate de a pierde enrgia, si mai sunt si temele, testele... Asadar, incearca sa iti organizezi timpul astfel incat sa iti ramana suficient si pentru tine.
o Nu uita ca somnul este foarte important! Lipsa lui poate duce la pierderea greutatii sau, dimpotriva la cresterea ei. Deci, ai grija sa dormi cel putin 7 ore pe noapte.

Ca sa trecem si la slabitul propriu:

o In primul rand, incearca sa reduci, apoi sa elimini grasimile, painea si dulciurile, care nu iti fac niciun bine.

o Bea mai multa apa! Asta te ajuta sa pierzi kg si, ca bonus, vei avea o piele perfecta, fara cosuri!

o Fa exercitui fizic cel putin 30 de minute pe zi. Stiu ca e greu sa mergi la sala, insa nu e necesar. Poti face dimineata 15 minute de abdomene, genuflexiuni etc., reusind sa pierzi multi centimetri in casa, fara sa te vada cineva. Repeta asta si seara, tot 15 minute, si va fi perfect!

Timpul e scurt, intr-adevar pentru 15 kg... Insa sa nu fii dezamagita daca nu reusesti sa dai jos tot! Daca te gandesti la tot ceea ce ti-am scris eu in fiecare zi, cu siguranta vei ajunge sa transformi asa-zisul "regim" intr-un stil de viata mai sanatos.

Sper ca te-am ajutat.

Multa bafta!

4 răspunsuri:
| Innovation a răspuns:

Buna,Marina! Eu cred ca trebuie sa incepi un regim pentru a slabi pana in vara.Nu trebuie sa mananci produse care contin zahar(ciocolata,bomboane etc.),nu trebuie sa mananci grasimi(carne, sunca etc.), mai pe scurt:nu trebuie sa mananci produse care provoaca ingrasarea.Iti recomand sa mananci cat mai multe legume si fructe, ciorbe, supe. Sper ca ti-am fost de ajutor!

Răspuns utilizator avertizat
| Roshketz a răspuns:

Hey! Uite, sa fiu sincera, dietele la varsta ta nu sunt indicate. Ai putea sa incerci sa ai un numar de 3 mese pe zi, dimineata ceva mai consistent, la pranz o ciorba/supa si seara ceva usor, dar nu dupa ora 6. Incearca sa mananci mai putina carne(nu sa o scoti de tot din meniul tau) si mai multe legume si fructe, branzeturi etc, dar nici astea in exces. Bea apa plata, pe putin 2 litri pe zi si fa miscare seara, inainte de culcare si dimineata cand te trezesti. Inca o modalitate ar fi dansul. Cand ai timp liber inchide-te in camera ta, pune muzica in asa fel incat sa nu deranjezi pe nimeni si danseaza ceva energic. E tot o forma de sport care poate fi de mare ajutor.

| Valy_7410 a răspuns:

Si eu sunt un pic grasuta si incerc sa slabesc, dar crede-ma fara ambitie nu poti. Mananca multe fructe si fa f. mult efort: abdomene,alergat etc. Daca ai ambitie f. multa vei reusi sa slabesti mai mult zic eu pana in iunie. Mananca ceva usor,nu manca intre mese, nu manca paine. Si mananca fructe, legume fara paine si fa f. mult efort. Pwp si daca poti... da funda big grin blushing :X :* wave