| Georgiana69 a întrebat:

Bună, ma poate ajuta cineva?
De câteva luni am observat că după ce consum ceapă nu ma simt bine. puțin ametita, ma doare și stomacul dar foarte puțin..parca și respirația e mai greoaie... si înainte mancam ceapă sau usturoi nu aveam treaba, dar acum vad ca nu mai pot, oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Si cand mananci usturoi patesti la fel?
scoate ceapa din alimentatie daca iti face rau!
daca te si "ustura" si doare stomacul cand consumi ceapa sau mai ales usturoi, ai si balonare etc atunci este vorba de aciditate crescuta si are legatura cu refluxul gastro-esofagian

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa-ti o consultare gastro-enterologica!
Cere bilet de trimitere de la medicul de familie!

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce mananci alaturi de ceapa, ca de bagi in tine slana si afumatura sau carnati, atunci ceapa nu-i vinovata cu nimic, de starea ta de rau.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Un medic mi-a spus ca cel mai bun regim este acela in care elimin din alimentatie ceea ce imi face rau.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca nu îți priește, încearcă să o eviți.
Ar trebui sa te duci la un gastroenterolog sa vezi ce e. Posibil sa fie ceva la stomac, iar când intră în contact cu ceapa sa creeze probleme

| LisaJulie a răspuns:

După ceapa sau usturoi mai consumi și altceva! De preferat ceapa se consuma alături de legume cu frunze verzi și de o salată!