| fluturecolorat a întrebat:

mama mea are 44 de ani si acuza dureri de spate foarte des, nu poate sa doarma pe spate, spune ca ii arde spatele, am fost in urma cu vrio catva ani la spital si a spus ca nu are nimic.
De ce o doare spatele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să își facă niște analize amănunțite, nu superficiale. Dacă e nevoie, să meargă la un cabinet privat, unde medicii sunt mult mai implicați. Cu siguranță, i se va (s)pune și diagnosticul, și i se va da tratament. Dacă mama ta nu a mai fost la un control de câțiva ani, iar durerile continuă să existe, înseamnă că boala a avansat. De obicei, la un medic specialist, când te duci, întotdeauna îți găsește ceva, oricât de sănătos ai fi. Așa sunt medicii, mai cotrobăitori. Și e bine că te informează, pentru a putea trata, ori preveni, pe viitor, eventuale surprize.
Durerea de spate, nu înseamnă neapărat o durere de coloană, o astfel de durere se poate emite (răspândi) și de la o altă afecțiune, pe care (încă) nu o cunoaște. De aceea, mama ta ar fi bine să solicite analize amănunțite, nu doar ecograf! Acesta, de multe ori nu depistează afecțiuni mai grave. Să solicite un RMN (rezonanță magnetică nucleară) și alte analize speciale, apoi să urmeze tratamentul. Sănătate multă, îi doresc.

| anonimg a răspuns:

Aici ai mai multe sfaturi pentru durerile lombare (de spate): http://www.sfatulmedicului.ro/......mbare_1671
Important este sa faca exercitii fizice zilnic. In mod nosrmal toti oamenii trebuie sa faca exercitii fizice zilnic -si cei sanatosi, si cei mai putin sanatosi, mai inainte de a se incepe activitatile zilnice.
Daca tot o doare spatele dupa ce un medic i-a spus ca nu are nimic, atunci se rcomanda a se merge la un alt medic. Nu toti medicii sunt profesionisti.

| Felys a răspuns:

Pe toata lumea doare spatele, toate persoanele trecute de 40 ani au probleme cu coloana, cu siguranta nu a fost la medicul neurolog pentru asta ci la vreun doctor de familie care nu e in masura sa ii dea un diagnostic bun, sa mai faca investigatii, un RMN ii va spune clar cauza durerii, sa nu stea asa ca va fi din ce in ce mai rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
recomand vizita a specialistilor ma refer la neurolog, reumatolog, ortoped, sa ceara daca este nevoie sa se efectueze o tomografie computerizata, rmn, punctie lombara, si tot ceea ce va fi recomandat de specialisti.
O zi buna.