| anbluu a întrebat:

Menstruatia mea dureaza deja aproape 13 zile si inca nu se opreste. -Nu am nicio problema de sanatate.-
Luna trecuta nu mi-a venit (inca nu este regulata). De obicei dura 6 zile dar acum ma tine mai mult de dublu. Este vreo problema ceva? Am consumat aproape 20 de absorbante (dar nu e asa abundenta).
Am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce era mai IMPORTANT : faptul că eşti în PRIMUL an de CM ( menarha venind în 21.08.14 )!

În acest caz, situaţia este relativ NORMALĂ şi nu ai motive de îngrijorare!
Acum sunt posibile tot felul de dereglări/"ciudăţenii" în ceea ce priveşte aspectul/durata menstruaţiei!
Cam în 1-2 ani se reglează complet şi atunci ar trebui să ai menstruaţie lunar, cam aceleaşi simptome ( lunar ) + acelaşi aspect/durată al/a sângerării menstruale...

În acest caz, sunt posibile/acceptabile şi menstre mai lungi, de 10-15 zile; mai ales că luna trecută NU ai avut menstră şi acum sângerarea nu este prea abundentă happy

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.