| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Mi-am facut niste analize deoarece ma durea in partea dreapta in zona ficatului aveam un discomfort mai mereu, si la analizele mi-a iesit la ficat tgp alt 56, restul mi-au iesit in regula doar aceasta mi-a iesit mai mare, care ar fi cauza? doctorul mi-a spus ca mananc prea multe prostii si nu am ore fixe, insa vreau sa stiu si parerea voastra daca ati avut asa ceva.si inca ceva... e grava problema asta a mea? laughing P.S am 20 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o mica problema hepatica posibil determinata de o alimentatie proasta, de excesul de alcool sau de consumul de medicamente toxice pentru ficat. Incearca un regim lejer (fara alcool, fara prajeli, fara tocatura, fara carne grasa, numai mancare fiarta sau inabusita, gatita in casa, fructe si legume proaspete sau fierte, numai sucuri si dulciuri facute in casa) si repeta analizele dupa minim 6 luni de regim. Probabil se vor normaliza si va disparea si problema

| Gabitzu246 explică (pentru Brigaela):

Nu am consumat alcool niciodata nici macar berlaughing nu fumez... dar am o problema cu colahappy beau cam 1 litru in fiecare zi, va multumesc pentru raspuns.

| Brigaela a răspuns (pentru Gabitzu246):

Cola, din pacate, este foarte toxica prntru ficat. Si eu sunt dependenta de cola, beau 2-3 pahare pe zi, ceea ce este enorm, deci nu stiu ce sa-ti spun. Din experienta, renuntarea pentru doar 3 luni la col face minuni asupra ficatului. Dar e foarte greu, mai ales daca muncesti mult si dormi putin