| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat de curand tensiunea si glicemia la un var ca are aparate din astea. Tensiunea arteriala este 14/10 iar glicemia 63. Ce vedeti in neregula aici? Varul spunea ca acel 10 e cam periculos. Daca e asa, cum as putea scadea indicele pe cale naturala.Nu vreau doctori ca sigur ma baga in farmacie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Glicemia e perfecta, valorile normale se situeaza intre 60-110.
Tensiunea e cam mare, atat sistolica, cat si diastolica. Valorile normale nu trebuie sa scada/creasca de 120/80, dar trebuie sa tinem cont de varsta, mediul in care lucrezi, efortul pe care il depui zilnic. La varsta ta, nu cred ca e o problema asa de mare pentru ca in general tensiunea creste odata cu inaintarea in varsta. O perioada evita sa mananci sarat, fara cafea, tigari, alcool, evita stresul si efortul fizic. Apoi ia-ti iar tensiunea respectand anumite reguli ca sa fii sigur ca o iei corect: se ia in pozitie sezanda pe scaun sau culcat pe spate in pat, dupa 10 minute de repaus fizic. Daca observi ca stationeaza sau mai rau, creste, si ai stari precum dureri de cap, tiuituri in urechi, ameteli, sangerari nazale, durere in piept, mergi sa te vada un cardiolog.

Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

Multumesc. Adevarul este ca consum cafea si fumez, nu exagerat dar..da.Alcool nu consum deloc.Deci cred ca valoarile sunt normale tinand cont eram un pic agitat atunci cand am luat tensiunea si plus de asta am avut si probleme cu nervii. Stresul bineinteles. O sa imi iau tensiunea din nou cand voi fi linistit si relaxat ca sa pot vedea ce anume cauzeaza asta.Nu fac exces de sare dar fumatul si cafeaua cred ca conttribuie la asta plus stresul.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa adaug ca am 41 de ani, in jur de 73 de kg, 1, 75 inaltime, cam slabut.big grin Culoarea ochilor nu cred ca e necesar.rolling on the floor

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Culoarea ochilor, nu, dar cat porti la pantofi e important. Si eu am cam tot la fel. E cam mare. Din pacate nu prea poti face mare lucru pe cale naturala. Incearca sa reduci consumul de sare cat poti de mult. Cat mai putin stres, nervi, suparari. Si mai vezi pe aici:
http://www.doxologia.ro/......-arteriale
Eu am mai folosit tinctura de paducel si a fost OK.
Redu cafeaua sau treci pe decofeinizata. Cat mai putin alcol.
Incearca sa o tii sub control ca daca ajungi la medicamente, majoritatea celor pentru inima au efecte secundare si stii cum se zice "dai din lac in put".

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Multumesc.Sare consum numai cat pune bucatareasa in mancare, nu mai adaug.Am spus asta ca sa se inteleaga ca nu cred ca fac exces de sare.Muraturile in special nu le suport datorita sarii. Eu am avut alta problema psihica si cred ca din cauza asta.Bineinteles si cafeaua cam multa, o voi reduce. Multumesc.

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.