| DaughtryGirl a întrebat:

Am si eu o mica/mare problema: am fost vineri la dentist pentru o carie destul d urata. Mi-a scos nervu. Cand a inceput sa umble pe canale ma durea ingrozitor cu tot cu anestezie, a vazut ca am 4 canale. Dupa ce le-a curatat mi-a pus tratament, pasta si a zis sa iau ceva de durere daca o sa ma deranjeze in ziua respectiva. De atunci am avut dureri de nu puteam nici sa vorbesc sau sa dorm. Am fost marti la ea si cand a umblat iar pe canale a vazut ca unu este stramb/indoit. A pus si clor, o pasta mai galbena in canale, vata si niste firicele mici rosii (alea le-am mai vazut cand am plombat o alta masea) si pasta si a zis ca spera sa treaca durerea. Durerea nu a trecut... Am luat ketonal, algocalmin fiole si nimic sad Vineri ma mai duc la ea sa vad ce o sa mai faca, dar nu stiu cum o sa umble pe canale atunci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Posibil sa-ti fi spart apexul si de aceea sa ai dureri. In mod normal un medic bun nu iti face anestezie exact din cauza asta sa stie cand te doare mai rau sa nu iti sparga apexul, la tine totusi poate sa fie mai mult de atat sa ai un abces acolo, o infectie care inainte trebuia tratata cu antibiotice si apoi curatat canalul. Spune-i cand te duci la medic ca te-a durut si inca te doare etc ca sa nu ti-o plombeze inca sa ti-o mai curete odata de doua pana scapi de infectie si durere. Poti lua Ketonal Duo este mai puternic si calmeaza mai repede. 1 pastila la 12 ore poti lua. Evita sa iei aulin, ca bagi fiacatul in draci.

| DaughtryGirl explică (pentru Azµre):

Multumesc de raspuns. O sa ma duc maine dimineata la doctora, mai am putin si ma dau cu capul de pereti de durere. La mine cu tot cu anestezie simt cand imi umbla pe canale, le am scurte, inguste si atinge imediat la "radacina" sau nu mai stiu exact cum ii zice.Anestezicul e tare "rau" la gust, mereu am dat afara dupa cateva ore de la vizita la dentist. Am observat ca am gingiile albe si putin umflate. Durerile de masele sunt cele mai afurisite.

| Azµre a răspuns (pentru DaughtryGirl):

M-ai pentru ce poti incerca cu ketonal duo sa numai iei aulin ca e prea puternic si strici ficatul happy.Ai grija