| anonim198 a întrebat:

Buna seara.Am 18 ani si am facut sex oral pentru prima data in viata cu prietena mea(care este virgina).Pe moment nu a fost nici o problema,totul ok. Dimineata cand m-am trezit,am simtit ca ma jeneaza ceva sub limba,m-am uitat si se pare ca este ceva alb, nu stiu cum sa explic.Nu ma doare cand misc maxilarul,cand mestec sau cand inghit, doare doar daca intind limba prea mult sau o fortez.Am cautat pe internet dar nu gasesc nimic asemanator.Sa-mi fi fortat limba prea tare? Uitati 2 poze cu problema :
http://prntscr.com/21o2f9
http://prntscr.com/21o2o9

Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai luat de la partenera ta o infectie cu candida. Candida este o ciuperca care poate aparea pe mucoasa genitala si la virgine, din cauza unui tratament cu antibiotice. De aceea este esential ca fiecare cuplu sa-si faca cateva analize inainte de a-si incepe viata sexuala, fiindca pe langa candidoza, pot exista si alte boli cu transmitere sexuala la virgini (HIV, hepatita B, C, luate de pe instrumentar medical, chirurgical, stomatologic, de manichiura, frizerie sau tatuaj). Cumpara de la farmacie glicerina boraxata si da-te de 2-3 ori pe zi. daca in 3 zile nu trece, prezinta-te la un dermato-venerolog. Pentru partenera ta, este urgent sa se prezinte la ginecolog (luni dimineata) pentru a i se recolta secretie de pe vulva (daca contactul vostru sexual a fost fara penetrare) si a i se indica un tratament (e foarte complicat tratamentul unei candidoze vulvo-vaginale)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o candidoză bucală, sau, poate este doar o coincidenţă faptul că "simptomele" au apărut după sexul oral.

Cel mai indicat este un control la medic!

Dacă este candidoză bucală, NU se vindecă cu glicerină boraxată!

Toate cele bune.

| anonim198 explică (pentru bursuc001):

Am citit pe internet, nu prea se aseamana simptomele, mai ales ca la mine nu e o pata, e mai mult ca o rana

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim198):

Aşa cum am spus şi anterior, e posibil să fie doar o coincidenţă...

Poate fi o aftă bucală - situaţie în care este indicat un tratament cu glicerină boraxată.

Oricum, NU pot "ghici" după nişte poze sad

TREBUIE să mergi la MEDIC pentru un control "fizic" real ( nu virtual )!

O seară/noapte frumoasă.

| SimonaCristina a răspuns:

Pare sa fie infectie cu candida. Badijooneaza zona cu glicerina borazxata. Atentie la igiena intima si evita sexul oral.

Răspuns utilizator avertizat
| SRM a răspuns:

rolling on the floor) Doamne cat esti de prost! Pai spor la intins limba si bagat prin tot felul de locuri daca esti suficient de masochist happy