| glamour a întrebat:

As vrea niste pareri. Ieri am fost la doctor sa iau rezultatul analizelor secretiei vaginale si mi-a spus ca am candidoza. Mi-a dat tratament: o pastila(doza unia) 3 pliculete de tantum roza cu care trebuie sa ma spal zilnic si canesten pe care trebuie sa il aplic tot zilnic. Sunt virgina deci nu mi-a dat ovule sa le bag in vagin. Am citi pe internet si am vazut ca multe nu scapa de aceasta boala, adica pur si simplu nu se vindeca. As vrea sa stiu daca este chiar asa greu sa scapi de candidoza... Si va rog fara glume proaste.
Miercuri este ok daca ma duc iar la doctor sa imi mai fac un test sa vad daca a disparut candidoza? Sau este prea devreme? Doctora mi-a dat tratament decat 3 zile. As putea continua tratamentul cu tantum roza si canesten pana vineri si sa ajung atunci la medic pentru inca o analiza? Doctora are program la cabinet decat miercuri si vineri, in rest fiind numai la spital. A si inca o chestie care pe mine m-a uimit: faptul ca pe fisa cu rezultatul nu scrie sa am candida in exces, sa fi ajuns din timp la medic si sa nu se fi dezvoltat atat de mult?
Repet, fara glume proaste va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Candidoza dispare greu daca o lasi sa se cronicizeze, adica daca nu te tratezi in primele zile de la aparitia simptomelor. Asta se intampla fiindca ciuperca se adapteaza foarte bine pe mucoasa vaginului tau si devine rezistenta la tratament.
Miercuri e prea devreme pentru un nou test, va iesi automat negativ. Poti face un test cam la 10 zile de la ultima doza de tratament (nu numeri ziua in care ai folosit tratamentul si nici ziua in care faci analize, trebuie sa fie 10 zile intre ele). Nu trebuie sa ai candida in exces, nici nu exista o formulare in acest sens. Sunt suficiente rare filamente de candida pentru diagnosticul infectiei. In orice faza a bolii ai fi, e la fel, fiindca nu cantitatea conteaza.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

24 de ore e absolut suficient. Daca te speli, indepartezi germenii/ciupercile/parazitii si poti obtine un rezultat fals negativ, adica poti fi bolnava si sa nu iasa la analize.

| glamour explică:

Inca o intrebare. O pun tot aici.
Am auzit ca nu trebuie sa te speli inainte de analizele secretiei vaginale dar perioada vad ca nu e acelasi, 2 persoane 2 pareri. Unii spun ca nu trebuie sa te speli 24 de ore, alti 48 de ore. De fapt cum e ok? Aceasta perioada in care nu te speli poate influenta si rezultatul analizelor. Eu nu m-am spalat 24 de ore, sa fi influentat cumva asta rezultatul? Ma gandesc sa nu am altceva si sa ma trateze de candidoza degeaba...