| KaterinaPetrova a întrebat:

eu am candidoza de 2 ani si un timp am luat un tratament ce nu a functionat.(prescris de medic) as dori sa incerc canesten gyn. ovule. este ok? nu am intrebat niciun medic. am 18 ani.a incercat cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e ok sa iei un astfel de tratament fara sa intrebi medicul, este o mare prostie.

| KaterinaPetrova explică (pentru Brigaela):

Stiu... insa am fost la medic si mi-a dat un tratament care nu a dat roade...am fost de 2 ori

| Brigaela a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Trebuie sa te duci la medic de 10-15 ori, de cate ori termini tratamentul. De doua ori mergeai daca tratamentul era extrem de eficient si ar fi fost astfel numai daca incepeai tratamentul imediat dupa primele simptome.
Daca incepi sa-ti administrezi dupa ureche anticandidozice, te vei trezi ca dezvolti rezistenta la toate si nu iti vei mai putea vindeca problema niciodata, ceea ce iti va afecta grav viata sexuala si sanatatea. Solutia nu e simpla: iti alegi un ginecolog bun la care te duci pentru tratament. Dupa ce termini o cura, te duci din nou la medic si faci un nou examen de secretie si tot asa, luna de luna, pana ai macar doua rezultate consecutive negative. Nu intrerupi tratamentul si nu schimbi ginecologul aiurea. Tratamentul poate dura 2-3 ani mai ales daca au trecut saptamani de la primul simptom. Nu te juca cu asa ceva, ca nu e deloc de joaca. In tot acest timp, daca ai un partener sexual, el trebuie sa se trateze si sa folositi, de fiecare data, prezervativ

| secsilicioasa a răspuns:

Sunt si eu curioasa cum e daca il incerci sa ma anunti....eu inca nu pot merge la medic dar sunt sigura ca am crying