| Ha0s a întrebat:

Buna seara, daca maine dimineata ma duc la dentist (fără trimitere, fără nimic, habar n-am daca trebuie ceva) si ii spun sa-mi omoare nervul unei măsele cariate, mi-l va omor? Nu vreau scoaterea ei, iar plombarea nu cred ca mai e o solutie, maseaua fiind mâncată pe jumătate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fara radiografie nu o sa i ti faca nimic dentistul, o sa i ti dea el o trimitere unde sa faci o radiografie panoramică si atunci cand ai radiografia va vedea medicul ce este acolo si va decide ce trebuie facut.

| Ha0s explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ai de capul meu. tot ce urăsc mai mult... sa ma tina pe drumuri. Creca mi-o scot singur. Serios? Chiar trebuie radiografii?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ha0s):

Păi da, radiografie recentă tu crezi ca scoate doctorul ca asa zici tu? El trebuie sa vada ce arata radiografia daca nervul e de scos sau se poate trata maseaua asa cum este fara interventie. Fara radiografie o sa stai asa cu dureri, mergi maine la dentist vezi ce zice si el.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru dentist nu ai nevoie de trimitere de la medicul de familie, dar ai nevoie de bani sa platesti lucrarile.
CU maselele cariate, fii convins ca va incerca sa ti le curete si sa le plombeze si doar daca maseaua este roasa pana la radacina, abia atunci vei fii sfatuit sa le scoti.
Dar stai cuminte, ca vei fii intrebat daca accepti ori nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta va hotara medicul daca iti scoate nervul sau nu.

| Ha0s explică (pentru suntserios):

Pai si decat sa ma tina pe drumuri ca'mi face nu stiu ce tratamente, nu mai bine ma asculta? Asta urăsc la dentisti si de aceea am si amânat atât, eram sigur ca daca ma duc la început ma tine pe drumuri cu macar 2-3 ședințe.

| suntserios a răspuns (pentru Ha0s):

El a facut 6-10 ani de facultate... posibil totusi sa stie mai multe ca tine

| Ha0s explică (pentru suntserios):

Stiu ce spui si ai dreptate, dar urăsc sa ma tina pe drumuri de asta am si amânat atât. Iar de scos mi-e cam frica fiindca din auzite am inteles ca nu e tocmai specialist. Mi-e ca ma chinuie laughing. De asta optam pentru scoaterea nervului. Am eu presimțirea ca nu o sa fie tocmai cum vreau eu de aceea am si întrebat aici. E clar.

| DaniTDCI a răspuns:

Medicul dentist decide asta, daca e mancata tare atunci ti-o va scoate

| Ha0s explică (pentru DaniTDCI):

Pai e mancata pe jumate si cred ca operatiunea extragere e cam complicată. De asta spuneam doar de nerv.

| orientalmed a răspuns:

El iti propune solutii si tu aprobi sau nu. Daca el iti spune ca TEHNIC ce vrei tu nu se poate ai de ales intre a fi se acord cu el sau a pleca din cabinet. Altfel o dati la pace.

| Ha0s explică (pentru orientalmed):

Dar am nevoie de radiografie, nebunii din astea cum spune tipul de mai sus? Maseaua e mâncată pe jumătate de carie nu cred ca mai poate fi reparată si de scos n-as prea vrea caci e cam complicat după mine si din cate am auzit nu e tocmai specialist nea stomatologul respectiv. Durerea de la masea pleaca pana la ureche.

| NuContNumele a răspuns:

Mai bine iti faci o radiografie, fara asta nu o sa iti inceapa nimic. Din ce ai descris, cel mai probabil o sa iti puna un pivot si coroana. Nu ti-o va scoate.