| Castanul a întrebat:

Peste 3 zile tatal meu se va opera, problema fiind o tumoare la colon. As vrea sa va intreb daca este o operatie cu riscuri mari si daca mai poate ajunge la capacitatile dinaintea operatiei(daca da, cam in cat timp). Va multumesc!(P.S. el are 48 de ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Operatia esta una de dificultate medie. Fiind foarte tanar, se va recupera repede, adica cam in 4-5 luni, iar peste cam 6 luni poate fi la potentialul de efort anterior (daca nu apar complicatii si daca tumora nu este maligna).

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde foarte mult de locul unde este situata tumora. Fiindca daca tumora este situata foarte jos, in apropierea anusului, este posibil sa ramana cu anus iliac dupa operatie. De asemenea, conteaza ce fel de tumora este. daca este un cancer, va trebui, dupa operatie sa faca tratament oncologic, ceea ce va complica si va prelungi recuperarea.

| Castanul explică (pentru Brigaela):

Pai eu stiu ca nu este cancer dar nu stiu exact unde este situata. Sa presupunem ca nu e situata langa anus. Cam in cat timp se va recupera? Operatia este una dificila? Multumesc pentru informatiile de mai sus!

| Brigaela a răspuns (pentru Castanul):

Operatia esta una de dificultate medie. Fiind foarte tanar, se va recupera repede, adica cam in 4-5 luni, iar peste cam 6 luni poate fi la potentialul de efort anterior (daca nu apar complicatii si daca tumora nu este maligna).