| MCRgurl a întrebat:

Buna seara, tuturor.Nu as fi apelat la TPU pentru o astfel de problema, dar avand in vedere ca mi-am epuizat celelalte variante, am zis ca nu are ce sa strice.Deci..din decembrie anul trecut, am un tiuit destul de suparator in ambele urechi.Constant.Nu s-a oprit de cand am observat prima oara ca il am.Tin sa precizez ca am ascultat muzica la maxim aproximativ 2-3 ani aproape zilnic, la casti (stiu, prostie din partea mea).Am fost la doctor la numai 3 zile dupa ce am vazut ca tot tiuie si tiuie.In prima faza mi s-a zis ca e otita (eram si foarte racita,si de aceea am presupus ca tiuitul e de la raceala,pentru ca asa a inceput) dar mi-am dat seama ca nu prea are cum sa fie otita deoarece nu le aveam infundate, asa ca am mers la un alt doctor, unde mi s-a prescris Betaserc si un RMN.Am luat Betaserc cateva luni si am facut si RMN.Betasercul nu facea altceva decat sa imi provoace dureri la stomac iar RMN-ul a iesit normal.De atunci nu am mai fost la niciun doctor si mi-am pierdut speranta ca voi scapa de acest tiuit.Dar deja devine innebunitor asa ca...ma gandeam ca poate voi gasi pe cineva cu o experienta asemenatoare pe aici care a reusit sa scape de tiuit sau macar o persoana care imi poate spune daca se mai poate face ceva. Ofer funda celui mai bun raspuns si multumiri sincere tuturor care isi iau din timp pentru a citi ce am scrii si a ma ajuta cu un raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Uite ce zic astia aici. Nu stiu daca functioneaza, dar rau n-are cum sa-ti faca. :)

http://adevarul.ro/......index.html

| MCRgurl explică (pentru Holiday):

Intr-o oarecare masura merge.Nu am incercat de 40-50 de ori pentru ca deja imi amortise mana dar cand am luat mainile de la urechi, se auzea mai incet.Dar au trecut cateva secunde si acum se aude la fel de tare.Dar voi incerca asta de cateva ori pe zi cum zic ei si cine stie, poate da rezultate.Multumesc pentru raspuns.

| Deyne a răspuns:

Si eu mai am cateodata cate un tiuit in urechi, dar asta se intampla cand stau toata ziua cu castile in urechi. Daca crezi ca e ceva grav si e nevoie de un consult, te sfatuiesc sa mergi la Sibiu. Acolo sunt doctori foarte buni, am inteles si chiar se ocupa de tine. Sper sa gasesti o solutie! Multa sanatate!

| MCRgurl explică (pentru Deyne):

Si eu obisnuiam sa am cate un tiuit trecator cand ascultam muzica prea mult timp si la volum prea ridicat.Dar eu fiind eu am tot ignorat "semnele" si am ascultat in continuare pana cand tiuitul a incetat sa mai fie trecator

| medicine a răspuns:

Incearca alt doctor, e clar ca astia doi nu au fost suficient de competenti incat sa iti rezolve problema. Daca dai de un doctor prost, nu e cazul sa iti pierzi speranta, cauta alti doctori mai buni, intreaba oamenii din jurul tau daca cunosc un ORList bun si mergi dupa recomandarile celor in care ai incredere. O problema medicala nu trebuie lasata asa, pana nu o rezolvi, trebuie sa cauti pana gasesti pe cineva care o sa ti-o rezolve. Daca se pune problema, daca nu te rezolva nimeni in Romania, incearca si in strainatate, unde medicii sunt mai seriosi ca aici. Si nu mai asculta niciodata muzica la maxim in casti.

| MCRgurl explică (pentru medicine):

De peste un an, de cand am problema asta, nu am mai pus casca in ureche.Si nu stiu ce sa zic.e adevarat ca prima doctorita mi-a luat banii degeaba, pentru ca desi cunostintele mele medicale sunt limitate, sunt destul de sigura ca nu iti tiuie urechile cand ai otita.Dar al doilea medic la care am fost e cel mai bun medic ORL din orasul meu.Dar eu stau in Buzau, care e un oras destul de mic asa ca...nu stiu ce sa zic.Si da, sa ma duc in strainatate ar fi o idee buna dar sunt minora si desi parintii mei fac destui bani incat sa ducem o viata confortabila, nu prea se pune problema sa mergem in strainatate la un doctor.Nu stiu, poate pe viitor, daca tot nu dispare tiuitul.Multumesc de raspuns.

| medicine a răspuns:

Incearca si la Bucuresti, altceva nu stiu sa spun, eu personal nu am cunostinte in domeniul ORL-ului, insa stiu ca este deosebit de important sa mergi la doctor pana ti se rezolva problema.
In plus, stiu un doctor ORList si homeopat care m-a ajutat, si iti pot da acest link. Poate te ajuta si pe tine.
http://www.homeopatie.ro/dr-cadar-sorin-dan-321.htm