| Doareu2804 a întrebat:

Sincer mi se pare un pic ciudat sa intreb asa ceva aici dar sunt disperata si nu am ce face. Am niste probleme la epilat, ma fac cu bicul, desi pe picioare ma mai fac si cu epilator (cu greu pentru ca simt ca mor) dar e ok, ma irit dar foarte putin si e ok. Problema mea este in zona intima, adica pe marginea bikinilor, acolo ma fac cu bic (m-am gandit ca daca pe picioare ma irit cu aparatul sa nu incerc acolo pentru ca... straight face ) si cu bicul ma irit si nu stiu ce sa mai fac, altceva nu prea as vrea sa incerc (ceara sau crema) e ok asa dar vreau ceva care sa ma ajute sa nu ma mai irit in asemenea hal, mai ales vara la plaja cad este si vizibil. Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu, dupa epilare, ma dau pe piele cu deodorant Lady Speed Stick cu aloe vera. Reduce cu 95% iritatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste crema sau benzile cu ceara.
Apoi, aplica o crema pentru calmarea pielii.happy

| Zoey112 a răspuns:

Poti sa incerci sa folosesti lama de ras de la venus ca este foarte buna si nu ai cum sa te iriti

| marktheshark a răspuns:

Foloseste o crema Farmec, nu o sa te iriti prea tare.alte metode nu prea ai la dispozitie

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Dupa epilare e necesar sa te faci cu spirt, asta cred ca stii.

Si eu aveam probleme cu iritatia de dupa epilat, ma faceam plina de bubite. Am fost la dermatolog si mi-a prescris o solutie(pentru cosulete sau iritatii de pe corp, exclus fata) care se prepara la farmacie, m-a salvat happy

| madb a răspuns (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

De ce? S-a epilat cu vreun bic tinut in rahat? Numai prostii de sfaturi gasesc, la spirt ustura si se inflameaza ca naiba, se inroseste si se fac borbonele, nu dai cu spirt o piele sensibila, abia epilata! La doctor daca ai fost nu i-ai zis de spirt? Ti-a zis ca tare bina faci nu si sa faci asa si in continuare?!

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru madb):

Se spune ca iti inchide porii si dezinvecteaza. La toate saloanele de infrumusetare cosmeticiana te da cu spirt. sau cel putin la toate saloanele la care am fost eu.

| madb a răspuns (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

Aoleu, nu e bineee! Da dezinfecteaza dar nu e cazul, nu cred ca se epileaza nimeni in conditii neigienice cu bic-uri ruginite sau mai stiu eu cum sad sa te epilezi inghinal si dupa aia sa dai cu spirtstraight face, trebuie' sa fii un pic sado-maso zau iti dai seama cat ustura zona aia si-asa sensibila si "agresata" de epilare.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru madb):

E sado maso si epilatul cu ceara... happy

| madb a răspuns:

Crema sau gelul de dupa epilare (puternic hidratant) e situatia cea mai buna! In plus gasesti variante pornind de la 8 lei pana la...multi. Ca sa nu mai fie asa dureros epilatul te poti da inainte cu gheata, cu un cub de gheata pe zonele unde folosesti epilatorul pentru ca ai sa simti de la rece o amorteala placuta care atenueaza din durere:*. In plus da conteaza mult si bic-ul si cel recomandat Gilette Venus(aparat de ras) e foarte performant! Daca vrei sa fii sigura sigura ca-i acorzi pielii tale tot ce-i omeneste posibil laughing da-te inainte de epilarea cu bic cu spuma de ras (poti sa o folosesti pe a tatului taubig grin).:*

| BiancaNtx3 a răspuns:

Cum se dau barbatii cu crema cand se rad, poti folosi si tu o crema care sa nju te faca sa te usture. si dupa ce te epilezi spala-te si da-te cu o crema.