| madalinapaula a întrebat:

A inceput sa ma doara in jurul vaginului.o durere insuportabila si nu stiu ce sa mai fac,la ginecolog merg saptamana viitoare dar sincer mi putin teama, si din cand in cand cand merg sa imi fac nevoia mica la baie ma ustura si ma ia durerea.si dupa ultimul contact sexual am crezut ca mor de durere, mi-a mai alinat durerea apa calda ca am facut dus si m-a mai lasat.Voi ce imi recomandati sa fac pana imi fac curaj sa merg la doctor? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală, poate chiar o cistită sau o infecţie urinară.

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, PREFERABIL cu antibiogramă ) + Trimitere la ginecolog ( pentru control şi ecografie )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

http://www.divahair.ro/......_tratament

http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Sa iti faci curaj cat mai repede pentru a merge la medic, probabil e boala inflamatorie pelvina.
http://www.i-medic.ro/boli/boala-inflamatorie-pelvina

| n1445 a răspuns:

E doar o raceala. Cel mai bun tratament ti-l va prescrie ginecologul si nu cred ca e bine sa iti faci tu tratamentul, mai ales ca este vorba de o parte a corpului foarte sensibila... Fii mai grijulie cu corpul tau. Nu te sta pe jos unde e rece.
Daca spui ca apa calda iti amelioreaza durerea fa o baita in fiecare seara (sau cand vrei tu) si daca nu poti face incazeste-ti tu putina apa si pune pe un burete de baie apa calda si apoi in zona care te doare, dar ai grija sa nu fie buretele prea aspru.

| secretlove2014 a răspuns:

Mai mult ca sigur ai cistita,adica raceala la vezica urinara, daca vrei iti recomand un tratament foarte bun pe care el mereu il foloseam, pastile ciprolen si urinax, nu mai tin minte exact cum se iau, dar stiu ca 10 zile, multa sanatate si da mergi si la doctor, nu i rau!

| Perusul a răspuns:

Trebuie sa faci sex, lipsa de sex

| madalinapaula explică:

Va multumesc frumos de sfaturi.o sa imi fac curaj si ma voi duce la ginecolog.

| ZzapaciThaa a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea poate ai racit jos si de asta te doare asa mai ales cand mergi la toaleta. Nu cred ca e ceva foarte periculos dar trebuie neaparat sa mergi la doctor sa vezi ce iti spune. Pana atunci, nu prea poti face mare lucru, doar sa ai grija sa nu te asezi unde e frig. Incearca sa stai unde e mai cald. Si fa-ti curaj sa mergi la doctor, e foarte important! Sper ca ti-am fost de folos, succes!