| TPUajutama a întrebat:

Am 12 ani si 7 luni si de vreun an jumate am o unflatura in partea dreapta jos. Am fost de mai multe ori la medicul de familie si a spus ca e un inceput de hernie si nu este nici un pericol. La inceput ma durea dar acum nu ma mai durut de cam 4-5 luni. Problema e ca acum 2 zile a inceput ca ma doara iarasi. Chiar daca vreau sa ma operez parintii nu sunt de acord... ce sa fac? (Scuze pentru greselile gramaticale)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce parinti ai de nu vor binele copilului lor? Incearca sa ii convingi.Cu timpul se poate agrava.

| Kaℓi a răspuns:

De ce nu sunt de acord parintii tai cu operatia? din motive religioase?

Te-a vazut un chirurg? doar el poate recomanda solutia chirurgicala, nu medicul de familie.

| K0sti a răspuns:

Medicul ala de familie sa-si dea demisia... daca a spus o asemenea gogomanie!

| Florentina9210 a răspuns:

''e un inceput de hernie si nu este niciun pericol'', ce medic de familie incompetent poti sa ai? Mergi la un spital, la un chirurg si vezi ce iti recomanda. Eu niciodata nu am avut incredere in medicul de familie!
Ca la orice operatie, exista riscuri, parintii tai vor sa te stie in regula, dar hernia, cu timpul s epoate agrava si atunci o sa suferi mai mult. Incearca sa vorbesti cu ai tai, sa le explici ca ai nevoie de operatie, e mai bine sa iei problema de la inceput.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde cat este de mare.
Se gaseste la farmacii suspensor pentru hernie inghinala.

http://www.spiterie.ro/centura-hernie-inghinala-cu-catarama-p-6214

Asta doar in cazul in care este mica.

" Sacul de hernie care contine intestin sau orice alt tip de tesut tesut se poate bloca in gaura din peretele abdominal. In cazul in care nu poate fi impins inapoi, acest lucru poate duce strangularea intestinului ducand la complicatii grave cum ar fi ocluzia si strangularea. Daca este lasata netratata, aceasta portiune a intestinului moare, deoarece isi pierde aprovizionarea cu sange."

| Holy2010 a răspuns:

Probabil medicul de familie a considerat ca hernia e prea mica ca sa ridice probleme in viitorul apropiat. Pana la urma nu e de competenta lui sa decida ci a unui chirurg si e normal ca sa mergi la un consult de specialitate. Daca medicul de familie sau parintii nu vor asta sfatul meu e sa te adresezi medicului de care apartine scoala si sa ii explici situatia. Presupun ca parintii tai nu cunosc ce inseamna complicatiile unei hernii inghinale si unde se poate ajunge.