| anonim_4396 a întrebat:

Am facut o afta mare in coltul buzei. Putin in interior. Mi-a aparut acum 2 zile si prima oara avea un lichid galben in ea care se tot acumula si o facea sa creasca mai mult.
Faza e ca acum m-am trezit de dimineata si am vazut ca s-a spart bula aia cu lichid, care probabil era puroi din cate arata. Problema este: ma ustura foarte rau, insuportabil si mi s-a umflat tot coltul gurii de jos, toata buza si e rosie.
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Este foarte normal sa te usture, este echivalentul unei rani deschise, eu personal as merge la medic, pentru ca rana respectiva trebuie curatata, desinfectata si apoi pansata, iar cum e in interiorul gurii (sau aproape) numai un doctor stie cum sa faca asta (eu de ex. habar n-am)

in plus tot el o sa iti dea tratament pentru EVIDENTA infectie, oricat ar fi de mica poate sa aiba consecinte atat de naspa ca o sa iti para rau de viata ca nu te-ai dus la doctor din motive de lene, nu e mare lucru sau e prea mare deranjul

| Aube a răspuns:

Trebuia sa mergi la medic cand ti-a iesit. Ai infectie, ai rana deschisa. E necesar sa mergi chiar si acum la medic.

| AnaQ a răspuns:

Pune crema de galbenele sau aloe Vera e foarte buna. Chiar daca te ustura un pic se usucă repede.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Pune praf de copt sau pasta de dinti si fa efort, miscare intensa