| biutzaB a întrebat:

am si eu o intrebare la voi! care dintre voi ati avut aparat dentar si l-ati dat jos? ati constatat ca dintii au revenit la forma initiala? ca doctorul meu ortodont mi-a spus ca arcada de jos va reveni la forma initiala(dintii ma refer) si imi va pune un retainer.la arcada de sus a spus ca nu crede ca va fi nevoie. mi se pare cam ciudat din moment c mi-am pus aparat de ce dintii se vor stramba din nou? raised eyebrows. eu am aparatul de 8 luni si cred ca il mai tin inca vreo 5-6 luni... spuneti-mi si mie ce credeti despre chestia asta cu retainerul sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Retainer : http://www.dentistconstanta.ro/....../index.php

Si un sfat autorizat legat de retainer ( foarte util pe care eu nu l-am respectat la varsta ta! --- am purtat aparatul un timp mai scurt decat cel recomandat dupa care, in timp, dintii au revenit la pozitia viciata de dinainte!) : http://www.aparat-ortodontic.ro/component/wordpress/tag/retainer

| lulugabi a răspuns:

Am avut si eu si mi s-au indreptat dintii.

| utugardplusnirolf a răspuns (pentru lulugabi):

Te rog zi-mi si mie la ce medic ortodont ai fost.Mersi

| lulugabi a răspuns (pentru utugardplusnirolf):

Poti merge oriunde, eu am vost la unu de langa mine.happy

| Rallu99 a răspuns:

Ai aparat dentar fix sau mobil?

| Rallu99 a răspuns:

Imi pare rau eu am mobil nu te pot ajuta nu stiu mai nimic despre cel fix