| Kdjdkdkdkdlsndm a întrebat:

Buna TPU, am si eu o problemă, de cateva luni am o problemă in partea stângă, mai în jos de buric, uneori se umflă (cam cât o prună).
Nu ma doare și se umflă NUMAI când ma forțez, balonez am fost si la medic, s-ar putea sa fie hernie, dar nu sunt sigură. Si am uitat să menționez că nu mai am alte simptome si nici nu se agravează in timp, ce credeți ca este? Și daca este nevoie de operație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul poate sa iti spuna ce anume ai si daca se remediaza prin operatie sau se vindeca in timp, mergi la medicul de familie si intreaba l unde te poate trimite cu problema pe care o ai, ei cunosc medici buni si te va ajuta

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te de data asta la medic, ca minciuna nu ajuta.
Medicul iti face investigatii medicale si ecografie si iti va spune sigur ce ai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă se umflă când te forțezi, este cu mare probabilitate hernie. Este bine să o operezi, căci dacă nu, se va mări.

| helpforyou a răspuns:

Aceasta problema poate fi cauzata de o serie de afectiuni, cum ar fi hernia inghinala, o inflamatie a tesutului adipos sau o infectie.
In unele cazuri, poate fi necesara o interventie chirurgicala pentru a rezolva problema.

Este important sa nu ignori aceasta problema.

| Fantaspirit a răspuns:

Fă-ți investigații, cred că e hernie inghinala, nu trece de la sine, nici cu tratament, doar cu operatie
Multa sănătate.

| qathaliyn a răspuns:

Cred că medicul tău trebuie să știe că problema nu a trecut. Probabil medicul tău a crezut că era ceva de moment, dar la tine problema continuă. Așadar, înainte să se agraveze și mai rău, mergi înapoi la doctor și de data asta fii mai serioasă. Spune-i medicului tău de familie să îți dea trimitere undeva, la un specialist. Iar dacă medicul nu ia problema în serios mergi la alt medic. Sănătatea e cea mai importantă așa că nu încerca să mai amâni pe săptămâna viitoare, ci mergi chiar acum (iei scutire medicală, vezi tu). Intreabă-l ce trebuie să mănânci. Dacă ai voie să faci sport. Să nu fumezi tot timpul acesta. Cu ce creme să te dai. Mergi la un scanner la un specialist să vadă cu aparatele ce e pe acolo. Hai succes și să auzim că te-ai făcut bine.