| anonim_4396 a întrebat:

.tpu ..azi am iesit l un suc cu o fata care mi.a povestit ulterior ca a avut probleme de sanatate acum 5 ani(TBC)...mi.a zis k a stat in spital 6 luni si ca a scapat de tot de boala..este adevarat? ps..nu ne-am sarutat nu nimic...am stat 1 ora cu ea si un prt. si imi este frica sa nu iau si eu sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

"Cu un tratament corect se pot vindeca pana la 95% din bolnavi".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

TBC este o boala curabila in majoritatea cazurilor.
Ea se transmite prin aer atunci cand persoana respectiva tuseste/stranuta/scuipa si elimina sputa adica saliva aia ce caracterizeaza tusea si stranutul, deci nu e neaparat sa o fi sarutat sau chestii de genul.

Daca a stat in spital cred ca tubercoluza in urma tratamentului a devenit inactiva deci sansele ca ea sa-ti fi transmis boala sunt mai mici deoarece, in mod normal doar persoanele cu tuberculoza activa pot da virusul mai departe.

| mihai9996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok..am inteles..multumesc frumos..sigur este inactiva pentru ca in cei 4 ani d liceu daca mai era sigur se transmitea

| floryn1993 a răspuns:

Daca nu se vindeca, nu iti da drumul de acolo ( nici un risc mai ales dupa 5 ani ), lejer continua discutia etcwinking

| jrockfreak a răspuns:

Din câte știu eu, de TBC nu scapi, doar se "ingheață" chestia aceea din plămâni. Este varianta contagioasă și varianta necontagioasă, te poți documenta mai bine de pe internet. Oricum, măcar a recunoscut pe față că a suferit de așa ceva, e de apreciat.

| mihai9996 a răspuns:

Si dca a avut acum 5 ani si ceva mai este contagios?

| Nicolalala a răspuns:

De TBC nu poti scapa, eventual doar sa il ti sub control.
Ti-as recomanda sa citesti site-ul asta.
Este vorba despre :
Cum sa te protejezi
care sunt simptomele;
boala poate fi tradata, dar greu si cum anume, si asa mai departe.

http://tuberculoza.info/ro/Articles/Details/1