| TeoriaLuiPytagora a întrebat:

azi m-am lovit dur la zona nasului. Mi-a curs foarte mult sange, si il am un pic umflat. Cum aflu daca mi s-a spart piramida nazala sau daca doar este umflat? cand trag de el trosneste un pic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Se face o radiografie pentru a se stabili tipul fracturii( daca este sau nu cu deplasare) --- du-te la un specialist ORL cat mai repede( 2-3 zile!)Este important sa-ti faci radiografia cat mai repede pentru a evita o operatie de rinoplastie.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Va trebui sa mergi la un medic specialist ORL pentru un consult.
http://www.i-medic.ro/boli/fractura-de-piramida-nazala

| katy a răspuns:

Mergi la medic ca in timp se agraveaza daca nu afli acum ce e cu el, iti face o raza si probabil iti va da un tratament

| AaliNuSh a răspuns:

Buna..pai asa am patit si eu..am cazut pe gheata cand eram mai mica si mi l-am spart..iti dai seama daca este foarte umflat si dupa ce iti trece,, belitura,, si numai esti invinetit(a) poti sa vezi daca te doare atunci cand atingi..sau cand respiri.