| Maddy01 a întrebat:

Azi mi-am luat un hamster si m-a muscat, a curs singe ce sa ma fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Spala rana cu apa oxigenata si pune un plasture cu Rivanol. Apoi mergi la medic sa faci vaccinul antitetanic si sa-ti prescrie, eventual, un antibiotic.

Nu ai nevoie si de vaccin antirabic, hamsterii crescuti in captivitate fie nu au de unde sa ia boala, fie mor rapid ca urmare a leziunilor produse de atacului unui animal turbat.

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Buna,
Te-ai spalat peste rana si in rest " Viata merge mai departe", am avut si eu un hamster care m-a muscat nu este cine stie ce problema.

Răspuns utilizator avertizat
| hamsterita29 a răspuns:

Ar trebui sa dezinfectezi zona si cam atat. mai intai lasa hamsterul sa se acomodeze cu noua locuinta, apoi sa il iei in mana

| SpatariuMihaela a răspuns:

Trebuie sa il imblanzesti.pentru informatii fa click pe link-ul asta:http://www.descopera.net/animale_hamsterul.html