| anneemariia a întrebat:

Buna TPU...ce parere aveti de dieta dukan? ati obtinut rezultate bune? in cat timp? dupa terminarea acestei diete kg s-au pus inapoi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Este o dieta eficienta daca este tinuta corect, ca orice alta dieta, insa problema ramane ce se intampla la finalul dietei. Din acest motiv, eu recomand colaborarea cu un medic nutritionist (astfel rezultatele vor fi de durata).
http://www.i-medic.ro/partener/kilostopro

| onasis1961 a răspuns:

Pentru anumite persoane mai sensibile, destul de periculoasa.In Franta este interzisa aceasta dieta.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Verişorul meu şi prietena lui au ţinut această dietă înainte de nuntă. Într-adevăr, au avut rezultate vizibile dar mi-au spus că nu merită, că s-au chinuit. Această dietă are efect yoyo, ei s-au îngrăşat înapoi. Deci nu îţi recomand. Cel mai bine să ai un stil de viaţă sănătos şi o alimentaţie echilibrată şi să slăbeşti încet dar sigur. Evită grăsimile, prăjelile, dulciurile şi băuturile acidulate. Bea zilnic 2 litri de apă plată cu lămâie şi vei vedea rezultate.

Toate cele bune!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Oricum, NU recomand această dietă deoarece este foarte STRICTĂ :(

Rezultatele DEPIND de modul în care "reacţionează" organismul ( tău ) şi diferă de la persoană la persoană...

Vezi alte detalii la linkul :
http://dietadukan.ro/

Toate cele bune.

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Nu mai folosi dieta Dukan. E o prostie. Îți distruge organismul. Ține dieta clasică, un pahar cu apă dimineața, multe fructe și legume, apă multă între mese, nu în timpul meselor, și mult sport. Îți urez succes! happy

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Dieta Dukan este dificila si te ingrasi dupa ce nu o mai tii! Eu vreau sa-ti recomand DIETA RINA-este mult mai permisiva si mai usor de tinut decat Dukan (imi permit sa o recomand pentru eu am tinut-o si am obtinut rezultate foarte bune)!

| anneemariia explică:

Am 16 ani, 170 cm si 65 kg

| bursuc001 a răspuns (pentru anneemariia):

Atunci când vrei să răspunzi unui user, TREBUIE să apeşi pe "Raspunde" aflat SUB răspunsul dat de userul respectiv, acolo ţi se va deschide o "casetă" ( de dialog ) în care-i scrii mesajul/răspunsul!

În acest mod, userul respectiv va primi o NOTIFICARE şi va ŞTI că i-ai trimis un răspuns.

În caz contrar, el NU ştie că cineva i-a răspuns la mesaj.

Acum am dat întâmplător peste întrebarea ta ( anterioară, aceasta ) şi am observat că mi-ai răspuns ( incorect )!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3-4 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O seară frumoasă.