| anonim_4396 a întrebat:

De o saptamana ma chinui cu maseaua de minte. Ma doare foarte tare si sunt rosie rau in gat. Am luat ketonal si nurofen, insa mi.am distrus stomacul cu ketonal. Unde iese maseaua, gingia este umflata, dar nici nu da vreun semn cum ca s-ar crapa. Mi.a iesit o parte de dinte acum ceva timp, insa poate s-a imflamat ca nu are loc sa iasa tot. Nu am fost la dentist pentru ca au fost sarbatorile si imi este frica sa nu fi stat prea mult asa si sa fi facut vreo infectie, ca arata urat tare si gatul. Ce ma sfaatuiti? Credeti ca este normal sa se manifeste asa? Si cam in cat timp ar trebui sa se crape gingia ca sa iasa dintele? Multumesc. Nu stiu ce sa mai fac, ma doare ingrozitor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu vorbesti de 2 lucruri diferite!
Maseaua de minte nu provoaca rosu in gat!
Mergi la medicul de familie, sau orice medic stomatolog.
Intre Craciun si revelion, medicii au lucrat, in caz de nu stiai.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da, dar am crezut ca imi va trece. Am fost aseara la spital si mi.a dat augmentin cu nurofen.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ti-a dat 1 antibiotic si 1 paracetamol pentru durere si scaderea temperaturii.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Si tot ma doare ..si capul si tampla si urechea. Nu stiu ce sa mai fac..ma lasa durerea cu nurofen vreo 5 ore si dupa iar ma ia. Noaptea abia dorm.

| doctorandus a răspuns:

Mergi repede la spital.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Am aveeasi problema ca tine. Am fost la medic sa ma interesez si trebuie scos dintele de minte, si costa vreo 200-300 de lei. Eu nu l-am scos deocamdata si am pansament pus. Iti sugerez sa te duci la dentist. Bafta

| anonim_4396 explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Si cat ai stat asa? Eu stau de o saptamana, dar mi.e frica sa nu dau in alte complicatii. Daca iau nurofen imi trece durerea. Insa, sunt rosie la gingie si in gat.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai doua alegeri: mergi la spital sau cumperi cosciug.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

laughing nu se moare din asta stai fara grija.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot o saptamana. Fa gargara cu apa calduta si sare. Si spalate bine in zona aia chiar daca doare, dupa o sa treaca. Daca pui tuica la maseaua aia amorteste. Toate astea amelioreaza durerea dar cauza e dintele ala si trebui scos. Fa cum am spus. Si bafta

| anonim_4396 explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Mersi!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? A fost un caz la Dr. G. http://en.wikipedia.org/wiki/Dr._G:_Medical_Examiner