| millar a întrebat:

deci vreau sa slabesc si sa ma apuc serios de treaba
As vrea sa ma apuc de facut exercitii si de mers pe bicicleta, faza e ca ajung undeva la 2 de la scoala si mananc, peste cat timp ar trebui sa ma apuc de facut exercitile?
Si cata apa ar trebui sa beau, si cum ar fi mai bine, adica sa beau putin si des sau mult si rar, si fiind la scoala prima jumatate de zi nu pot bea mai mult de 250-300 ml
Si ca mese ce imi sugerati sa mananc,ma gandeam la orez cu legume,salate, si ciorba de legume, sau dimineata un ou fiert
iar pentru gustar ma gandesc la nuci, imi plac nucile
Inca ceva pot inlocui apa sau macar jumatate din cantitate cu ceai, indulcit cu miere sau neindulcit
Am incercat mai demult sa slabesc prin metode si prin infometare si am slabit undeva la 4 kg si apoi m.am ingrasat cam 10, vreau sa o fac usor si frumos, pentru mine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Ar trebui sa faci miscare inainte sa mananci sau sa astepti minim 2 ore dupa ce ai mancat. Cand digerezi mancare, corpul trimite mai mult sange oxigenat spre stomac. Daca tu faci miscare dupa masa, muscii tai vor necesita o rezerva mare de sange, fiind mai putin din acesta valabil pentru digestie. Pe langa faptul ca mancarea nu va fi digerata cum trebuie, este posibil sa ai si crampe.

Trebuie sa bei minimum 1, 5-2 l iar daca faci exercitii intense poti sa mai adaugi un litru. E bine sa bei putin si des (rinichii tai nu pot filtra mai mult de 0, 5-1 l de apa intr-o ora, daca bei mai mult de atat dintr-o data risti sa faci intoxicatie cu apa).

Orezul, salatele si ciorbele sunt bune. Dar daca e masa de dupa exercitii atunci opteaza pentru proteine precum fasole, carne slaba (precum carnea de pasare). Ar fi bine sa ai niste legume la fiecare masa.

Nucile sunt teribile pentru slabit. Cel mai dens aliment pe care il poti consuma e uleiul. Alunele, nucile, migdalele au din plin asa ceva, deci doar 100 de g de nuci au 600 de calorii.

Daca e doar ceai, atunci da, poti inlocui o parte din apa cu ceai (nu Nestie sau Lipton, ci facut de tine). Desi mierea e mult mai sanatoasa decat zaharul, cand e vorba de valoarea calorica, o lingura de zahar=o lingura de miere deci nu folosi prea multa.

| millar explică (pentru WhatABeautifulDay):

Multumesc mult, chiar ai stat sa scrii, daca beau ceai de menta din frunze e bine, sau ceai la plic?
si daca fac miscare dupa cat timp trebuie sa mananc?

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru millar):

Si ceaiul de frunze de menta si cel la plic e bun (daca iti place, ceaiul de ghimbir e bun deoarece alina durerea musculara).
Dupa sport, poti, si e chiar indicat (daca scopul tau e sa pui si ceva muschi pe tine) sa mananci imediat dupa ce termini. Pentru ca dupa antrenament corpul are nevoie sa isi recapete energia si ajuta si muschii sa se refaca.