| Norbert97 a întrebat:

Este cineva de aici care a avut probleme cu cosurile pe fata si nu a mai putut face nimic si a inceput tratamentul cu Roaccutane? Un medicament periculos, chiar astazi am inceput sa iau un medicament nu stiu cum se ia exact la cate ore? Ca unii zic la 12 ore altii la 24 ore chiar nu inteleg am mai citit ca se ia si dupa kg... Eu am 63kg si 18 ani. Multumesc, FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Ti-a dat medicul acel medicament? Daca e periculos nu trebuie sa-l iei doar ca ai auzit tu de el la cineva. Trebuie sa-ti faci niste analize la un medic, sa tii si ceva regim (sa nu mananci grasimi, ciocolata, sa nu bei bauturi acidulate etc.), cosurile pot avea mai multe cauze, poate fi si ficatul cu ceva probleme si daca-i mai dai si tu medicamente "periculoase" poti sa-ti faci mai mult rau decat bine. Ai grija, sanatate!

| Norbert97 explică (pentru mixxjim):

Am fost la dermatolog si cand m-am dus a patra oara i-am zis eu sa imi prescrie Roaccutane. Am facut anul trecut 2014 in noiembrie analize si totul a fost foarte OK. Sunt vegetarian mananc zi de zi fructe seara de 2 ani si nimic am incercat o gramada de creme balsame geluri pana la urma am ajuns sa fac injectie care era adusa din Germania special pentru cosuri si nici aia nu a avut efect. Nu am avut niciodata probleme cu sanatatea gen sa lesin sau altceva eu sunt plin si pe spate si pe corp.

| mixxjim a răspuns (pentru Norbert97):

Well, poate o sa-ti para ciudat, dar daca la analize totul iese ok, medicamentele nu au efect si totusi ai probleme, ar trebui sa cauti un pic in alt plan, in cel interior, sau psihologic. Gandeste-te putin care este parerea ta despre tine, daca ceea ce faci este in armonie cu ceea ce gandesti (sau faci pentru ca... una sau alta). Daca ai frici, daca ai neplaceri majore (de o natura sau alta). Pe scurt, situatia asta poate fi un fel de "alergie" la ceva ce nu ti se pare ok in viata ta si daca gasesti cauza poti rezolva si manifestarea happy Gandeste-te bine, fii sincer cu tine si poate gasesti o idee pentru rezolvare. Sanatate!

| Norbert97 explică (pentru mixxjim):

Pai nu prea stiu ce sa mai fac sincer eu inainte sa cumpar acest medicament mam documentat si am citit parerile altora toti care au luat modicamentul au avut probleme des intalnite cu uscare buzelor si a pielii bine dar ei au luat cate 2 capsule pe zi eu o sa iau doar 1 intr-o zi sa nu am ceva probleme. Sincer iti spun am incercat tot ce am putut de un an jumate umblu la dermatolog zeci de creme medicamente si nimic. Am zis ca incerc acest medicament este ultima mea sansa ca toti cei care au folosito au fost multumiti. happy

15 răspunsuri:
| LadyLilith a răspuns:

Eu am folosit de 2 ori. Acum 10 ani si acum 5 ani. Prima du-te la dermatologie. Se ia dupa kg, dar medicul stabileste. Eu am luat de 2x pe zi, dupa mancare, dimineata si dupa pranz. Nu e chiar asa de periculos. Daca citesti si respecti instructiunile, o sa ai parte de minuni. Iti garantez!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist DERMATOLOG!

Tratarea acneii poate dura chiar şi 2-3 ani!
Deci, după fiecare medicament prescris, ar TREBUI să mergi ( IAR ) la acel dermatolog pentru a vedea ce anume să mai încercaţi!
NU există un medicament "minune" şi rezultatele depind de modul în care "reacţionează" fiecare organism...

NU vă mai „tratați după ureche", AIUREA, așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Totuşi, dacă vrei NEAPĂRAT să încerci diverse remedii naturiste - vezi detalii la linkul :
http://www.altamedicina.com/acneea-remedii-naturale/

http://acnee.info/

http://healthy.kudika.ro/......cneei.html

http://www.divahair.ro/......_naturiste

http://life.hotnews.ro/......-curat.htm

http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/tratament-naturist-pentru-acnee_1427

http://www.eva.ro/......40797.html

http://www.one.ro/......i-10115548

http://www.flu.ro/......osuri.html

http://www.perfecte.ro/diet-health/4-remedii-naturiste-pentru-acnee.html

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Medicamentul îl iei aşa cum ţi l-a PRESCRIS medicul dermatolog - la care, evident, NU ai fost!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......da-acneea/

| Norbert97 explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc frumos pentru tot dar sincer sa fiu deja imi este scarba de tara asta la 3 dermatolog sa ma duc si nici unul nu stie sa ma ajute imi vine sa mor. Sute de euro aruncati asta ma doare pe mine, iar cosurile mele sunt mai mult niste pete rosii imi cresc sub piele apoi se fsc cu puroi, am incercat si injectie antibacterian se numea si aia foarte greu a avut efect dar tot imi crestea alte cosuri, zeci de creme si antiobiotice si nimic. De aia am incercat Roaccutane ca este ultima sansa daca nici asta nu are efect eu ma dau batut sincer nu mai am bani deloc... Anu trecut am facut analize si totul a iesit OK.

| bursuc001 a răspuns (pentru Norbert97):

Cu plăcere happy

În acel caz, cel mai probabil, este vorba de acnee papulo-pustuloasă sau acnee nodulo-chistică...
Oricum, faptul că ai schimbat medicul dermatolog NU prea te-a ajutat.

Aşa cum spuneam şi mai sus, tratamentul poate dura mai mulţi ani; fiecare organism reacţionează diferit, era recomandat şi un anumit regim alimentar, trebuie încercate ( succesiv ) mai multe tipuri de tratamente şi după fiecare medicament prescris, ar TREBUI să mergi ( IAR ) la acel dermatolog pentru a vedea ce anume să mai încercaţi!
NU există un medicament "minune" şi rezultatele depind de modul în care "reacţionează" fiecare organism...

Dintre toate, cel mai puternic ( şi cu cele mai bune rezultate ) este tratamentul cu Roaccutane happy
Evident, dacă este efectuat CORECT...

Multă sănătate.

| Norbert97 explică (pentru bursuc001):

Da exact acneea am ce ai zis tu folosesc deja de 3 zile Roaccutane si pot sa zic ca deja simt cum mi se usuca buzele. Ieri nu stiu ce am avut dar toata fata unde am avut cosuri era rosu total poate o fi de la medicament, infine. Am inteles ca trebuie sa cumpar protectie solara? In prima zi si a doua am inceput cu un singur medicament dupa aia am iau cate doua 20mg dimineata si seara. Momentan termin cutia cu Roaccutane si daca observ o diferenta de imbunatatire o sa continui si a doua cutie. Dar de curiozitate tu esti dermatolog sau te ocupi cu asa ceva? Fiindca te pricepi foarte bine si as vrea sa pastram legatura cumva te rog daca se poate normal. happy (Skype, Messenger, Facebook sau Email orice doar sa imi raspunzi la intrebari. Multumesc inca o data! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Norbert97):

Cu plăcere happy

Da, am studii medicalewinking
Din păcate, NU dau alte modalităţi de contact celor de pe TPU - singura modalitate de contact este prin intermediul acestui site.

Schema de administrare este aproximativ cea pe care am descris-o la linkul indicat anterior...
Ar fi preferabil ca să iei DOAR câte 1 tabletă/20 mg pe zi timp de 7-14 zile!
Abia apoi să treci la 2 tablete/40 mg pe zi timp de 1-2 luni, apoi la 3 tablete/60 mg pe zi timp de 1 lună şi apoi scazi la 2 tablete/40 mg pe zi în ultimele 1-2 luni!
Tratamentul total se face timp de 4 luni, apoi pauză de minim 2 luni...

Vezi alte detalii în Prospect!

Multă sănătate.

| Norbert97 explică (pentru bursuc001):

As vrea sa iti trimit o poza prin TPU dar nu stiu daca merge sa vezi o parte din fata mea si sa imi zici parerea ta daca e grava acneea. sad Si daca face fata Roaccutane.

| bursuc001 a răspuns (pentru Norbert97):

Am explicat şi anterior : rezultatele depind de modul în care "reacţionează" fiecare organism în parte!
Deci, NU am de unde să ghicesc ce rezultate vei obţine în urma tratamentului happy

Oricum, dacă rezultatele nu vor apărea nici în cele 2 luni de pauză, tratamentul se poate relua...

| CezaraEM a răspuns:

In primul rand, trebuia sa mentionezi o varsta! Daca esti la purbetate, asta e perioada in care cosurile dau navala pe fata ta!
In al doilea rand toti trecem prin asta si eu am avut cosuri o groaza pe fata, chiar si acum mai apar, dar rar.
Am incercat orice metoda (fara medicamente) ca sa scap de ele, dar pana la urma am crescut si perioada de purbetate a trecut de la sine odata cu cosurile.
Eu zic sa nu iei medicamente din auzite, eu zic sa ai rabdare cu ele si o sa treaca de la sine, totusi, daca sunt foarte evidente, foloseste un corector (din ala gen ruj jumate culoarea pielii, jumate verzui) e util si intr-un fel usuca cosurile, ce daca esti baiat?! nu conteaza...dar ai grija sa dai cu degetul dupa, sa nu para aiurea dupa ce l-ai aplicat.
Sper ca te-am ajutat
Bafta!

| Norbert97 explică (pentru CezaraEM):

Eu mai bine de 2 ani am probleme cu cosurile fata/spate am incercat zeci de creme sute de euro aruncati degeaba, sunt vegetarian nu mananc grasime ciocolata sucuri nu beau deloc!

| CezaraEM a răspuns:

Probabil asa e gena ta, organismul tau!
Va trebui sa te accepti asa cum esti, in fond ce este in interior conteaza.
Iti va trece, cosurile nu dureaza la nesfarsit!