| SuruuChan a întrebat:

Este foarte grav. Va rog raspundeti cu seriozitate. Prietenul meu este intr-un liceu unde o fata are TBC de mult timp, insa de abia acum a aflat, doi tineri au fost deja infectati, si restul elevilor, printre care si prietenul meu, vor primi masti tocmai maine. Fata a tusit in tot liceul, insa acum intrebarea mea este: microbul ramane in aer dupa ce a tusit? Vreau sa stiu daca e transmisibil si in acest fel, daca se trece printr-un hol unde fata a tusit fara masca sau chiar si cu masca se poate lua TBC-ul? Va rog frumos, sunt foarte ingrijorata. Nu vreau sa iau si eu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Tuberculoza este o boala a saraciei. Microbul este usor de luat, dar boala nu se instaleaza usor la persoane care au o dieta echilibrata si traiesc in conditii de mediu bune (temperatura si umiditate). Sportul intareste si el sistemul imunitar.
La inceputul secolului XX, tuberculoza era o boala foarte raspandita in tarile nordice insa schimbarile din modul de viata si din domeniul sanatatii au dus la scaderea masiva a incidentei acestei boli. Acum este mai rara la ei decat la noi, desi ei nici nu fac vaccin (sau poate tocmai din aceasta cauza).

| Zenithf a răspuns:

Microbii sunt organisme microscopice monocelulare: bacterii, alge si ciuperci monocelulare, protozoare. Bacilul lui Koch este bacterie, deci este microb.
Exista alimente cu rol antibiotic foarte pronuntat, cum este usturoiul, si altele care au rol in intarirea imunitatii. De aceea, o alimentatie echilibrata, impreuna cu alti factori de care am mai vorbit, contribuie significativ la reducerea riscului de imbolnavire cu tuberculoza.

| AdelinaC a răspuns:

TBC are mai multe cai de transmitere, printre care cele mai importante sunt: aeriana si cutanata. Persoana care e infectata si are TBC pulmonar, atunci cand tuseste elimina niste mici stropi, care au in alcatuirea lor microbul (si ca sa fiu mai exacta, bacilul). Daca stropii ajung in organismul tau sau al colegilor, atunci va puteti infecta. Avand in vedere ca fata a purtat masca pe fata, tind sa cred ca nu ati luat boala, insa cel mai sigur este sa mergeti sa va faceti un IDR si sa va intariti imunitatea ca exista tot felul de preparate la farmacie.
Daca a tusit fara masca, riscul de a transmite boala e mare, in special la colegii imunodeprimati.

| SuruuChan explică (pentru AdelinaC):

Fata nu a purtat masca, iar tot liceul este infectat. Astazi au primit masti, crezi ca ii protejeaza 100%?

| AdelinaC a răspuns (pentru SuruuChan):

Degeaba au primit masti acum, dupa ce a trecut destul timp de cand fata a fost diagnosticata cu TBC. Din moment ce ea nu a purtat masca, riscul de a fi transmis boala creste considerabil. In acest moment cei mai protejati colegi sunt cei care au fost vaccinati si cei care au imunitate buna.

| SuruuChan explică (pentru AdelinaC):

Nici macar nu au mai primit masti, pentru ca "nu exista niciun TBC, nu mai faceti misto". Profesorii spun asta numai ca sa nu ajunga liceul de rasul curcilor, dar mai rau fac. Toti sunt total inconstienti sad Copiilor care au venit cu masti la liceu le-au fost luate pentru ca se presupune ca fac misto.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu e microb, e o bacterie. E greu de luat cata vreme ai un sistem imunitar bun, dar in perioada asta corpul e destul de vulnerabil. Oricum trece cu antibiotice in cel mai rau caz.

| SuruuChan explică (pentru Lucian_Magnus_1980):

Microb, bacterie, chiar nu ma pricep, insa vreau sa stiu, daca poarta ceva pe fata se ia?

| Ciprian996 a răspuns:

Cauze Sus

Tuberculoza este cauzata de Mycobacterium Tuberculosis, o bacterie care se dezvolta lent in medii ale organismului care sunt bogate in sange si oxigen cum ar fi plamanii.

Simptome Sus

Daca in organism este prezenta forma latenta a tuberculozei, nu exista simptome si aceasta nu poate fi raspandita altor persoane. Daca exista forma activa a tuberculozei, exista simptome si infectia poate fi raspandita. Tipul simptomelor sunt in concordanta cu tipul de tuberculoza fie pulmonara (cel mai comun), fie in alta parte a corpului (tuberculoza extrapulmonara). De asemenea pot exista alte afectiuni cu simptome asemanatoare cu cele ale tuberculozei cum ar fi pneumonia si cancerul pulmonar. Simptomele formei active ale TBC

Simptomele tuberculozei active apar treptat si se desfasoara pe o perioada de cateva saptamani sau luni. Pot exista cateva simptome usoare fara ca pacientul sa banuiasca prezenta infectiei.

Simptomele obisnuite sunt: - tuse insotita de mucus gros, cateodata cu sange (sputa) pe o durata de aproximativ doua saptamani - batai rapide ale inimii (tahicardie) - gat marit de volum (afectarea ganglionilor limfatici din aceasta regiune)

Alte simptome pot fi: - febra, frisoane si transpiratii in timul somnului - oboseala si slabirea fortei fizice - pierderea poftei de mancare si pierdere in greutate fara motive explicabile - scaderi ale amplitudinii respiratiei, dureri in piept. eu te sfatuesc sa fii atenta in prezenta ei ca poate fi tuberculoza activa sau simptome asemanatoare cu tuberculoza.asa ca fii putin atenta si precauta.