| AddXf a întrebat:

Ieri am fost la control la oftamologie (undeva prin Dorbanti, la un spital de copii care apartine de Grigore Alexandrescu). In urma consultatiei am aflat ca am -1.75 la ambii ochi...am miopie...(dar, totusi, imi pune lentile (la ochelari)de -1.50 pentru a mi se obisnui ochii, ca mai apoi sa mi le schimbe). Deci, in urma celor de mai sus, am si eu 3 intrebari : 1. Daca eu nu vad de departe, ochelari sunt tot pentru departare. Deci, ii voi purta permanent, toata ziua, chiar si cand scriu sau citesc? 2. Ce inseamna + sau - la ochi? Adica - pentru departare si + pentru aproape? 3. Cam ce este miopia? Inseamna ca nu vezi de la departare... sau ce? P.S. Doctora mi-a zis ca nu voi scapa de miopie, dar este posibil sa se agraveze... Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Oo. Inca unu ca mine. Bine boss; x Mdeci sa-ti raspund la intrebari.
1. Da, ochelarii trebuie purtati toata ziua. Eu de obicei vara nu-i port deloc desi am -1, 75 respectiv -1, 5, da sa nu faci dupa mine. Eu ii port si cand citesc si cand scriu.
2. + insemna hipermetropie. Hipermetropia este atunci cand imaginea se formeaza dupa retina, adica prin traducere persoana care are hipermetropie nu vede clar aproape. - insemna miopie. Miopia este inversul hipermetropiei, adica imaginea se formeaza in fata retinei, ceea ce rezulta ca persoana care are miopie nu vede clar in departare.
3. Ti-am zis mai sus ce inseamna Miopia. O sa inveti mai multe despre ochi in clasa a 7-a la Biologie.

4 răspunsuri:
| deyutza135 a răspuns:

Si eu am miopie daca vrei informatii intreaba-ma siti voi raspunde

| AddXf explică (pentru deyutza135):

Am pus deja intrebarile... daca nu ai citi tot...

| deyutza135 a răspuns (pentru AddXf):

Eram grapida si n-am citit tot

| AddXf explică (pentru deyutza135):

Grapida? ok...cum zici tuwinking rolling on the floor