| UnCopilÎnMiniatură a întrebat:

Ieri mi-a apărut un herpes, am dat cu cremă de gălbenele, s-a mai desumflat un pic. Dacă dau cam de 6 ori pe zi, până mâine dispare? Fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Expertul a răspuns:

Incearca dar nu cred Herpesul apare, de obicei, ca urmare a faptului ca sistemul tau imunitar este slabit si este un semn ca organismul tau are nevoie de repaus. Herpesul isi face aparitia, in mod normal, la nivelul buzelor si chiar al ochilor, dar si in zona genitala.Mananca fructe si legume proaspete – aportul de vitamine pe care il vei lua de la acestea iti va intari organismul si va duce la disparitia herpesului. Unge herpesul cu tinctura sau alifie de galbenele. Aceasta are actiune antiinflamatoare si cicatrizanta, astfel ca va grabi vindecarea herpesului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutii colega de herpes laughing Crema de galbenele este buna, dar este un remediu neturist care nu face minuni (ca nici un medicamentpt herpes de altfel.). Pana maine nu are cum sa iti dispara, dar iti recomand aciclovir (Este ff bun, pentru mine azi este a 4-a zi si deja s-a uscat).
P.S:nu incerca plasturii, eu am incercat si aratau ca naiba si mi se mai si dezlipeau. Sper ca te-am ajutat, succes happy

| b3nNy07 a răspuns:

Nu prea cred:d, si eu am avut un herpes... si l-am dat cu crema destul de des si mi-a disparut abia dupa 2-3 zile:d