| Ðξєu a întrebat:

MI-au aparut de 2 zile niste bubite rosii pe corp,initial am crezut ca sunt cosuri deoarece aveam doar pe maini si pe gat,dar acum au aparut si pe piept si burta,sunt rosii iar unele au ceva gaben in ele si ma mananca, este posibil sa ma varicela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil că ESTE varicelă.

Să NU mergi la şcoală ( mergi la medicul de familie pentru diagnostic şi motivare ), să stai în casă la căldură ( preferabil în pat ), să nu te scarpini, să te ungi cu mixtură mentolată ( de la farmacie ), să NU faci baie, etc.

Cam în 10-14 zile îţi trece.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Ðξєu explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns, si as mai avea o intrebare:cam dupa cat timp pot face baie?

| bursuc001 a răspuns (pentru Ðξєu):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Baie NU poţi face decât DUPĂ ce s-au uscat bubiţele şi au căzut cojile/scoarţele respective.

În schimb, POŢI face duş călduţ ( NU fierbinte ) şi RAPID, dar să NU te speli cu buretele pe corp deoarece RUPI acele bubiţe şi îţi rămân semne definitive în locul lor.
Preferabil să foloseşti gel de duş şi să te "săpuneşti" UŞOR cu mâna, apoi te limpezeşti şi te ştergi UŞOR prin tamponare ( NU prin frecare ) cu prosopul - cu GRIJĂ să NU rupi acele bubiţe.
Pe cap NU te poţi spăla deoarece se moaie bubiţele şi se vor rupe.

Să fie cât mai cald în cameră ca să-ţi iasă cât mai repede acele bubiţe.

Dacă te doare capul, POŢI lua Algocalmin sau Paracetamol.

Dacă te doare gâtul/amigdalele, POŢI lua unul dintre următoarele medicamente :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Atenţie : NU ai voie să iei antibiotice sau alte medicamente ( fără să consulţi medicul )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi mâine dimineață la medicul de familie.
Pentru a combate mâncărimea, găsești la farmacie mixtură mentolată, tamponezi zonele afectate (agiți bine flaconul înainte de utilizare).
Fără baie generală până la vindecarea completă.
Sănătate.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Este eruptie specifica varicelei-vezicule ca niste''boabe de roua'', la inceput lichidul lor fiind clar limpede apoi devine tulbure pana apare crusta.Este posibil sa fie varicela, dar pentru confirmarea diagnosticului este nevoie sa te consulte un medic. Pana maine poti lua Claritine 1tb /zi sau 2 lingurite de sirop, daca ai peste 12 ani si stai in casa.

| Azµre a răspuns:

Vezi medicul de familie, poate fi varicelă sau poate fi altceva.

| Intrusion a răspuns:

Poate varicela in cazul cel bun dar uitete daca s-a spart vreo una si curge un lichid ca apa pot fi scabia adica rîie

| Geanina123Geanina a răspuns:

Poate...

| Filipas_Denisa_1987 a răspuns:

Daca ai si pe burta cel mai sigur ai varicela iti vor aparea si pe restul corpului NU TE SCARPINA, va ramane cicatrice daca te scarpini, nu iesi afara si nu intra in contact cu alte persoane, iti va trece in vreo 2 saptamani. Sper ca te-am ajutat.