| IWantToBeStrong a întrebat:

Buna TPU...
Nu mai suport...Totul mergea bine in viata mea, iar acum traiesc un adevarat cosmar! De firea mea sunt mai sperioasa, insa n-am stiut ca o sa ajung pana la a ma teme sa fac totul gresit.Credeam ca nu sufar de nici o fobie pana cand mi-am dat seama ca ma tem de orice lucru urat.De ex : vine un nou prof foarte tanar de mate si, stiind de la TV si din alte surse ca exista fete ce se indragostesc de profesorii lor ajungi sa te temi sa nu ti se intample si tie acelasi lucru.Nu am absolut DELOC incredere in mine si mereu mi-e frica ca de fapt ma prefac a fi buna si draguta cu ceilalti.Mi-e frica si de bolile mintale, pentru ca vazand mai multi oameni,, din aia" pe strada pur si simplu imi venea sa lesin sau sa vomit.Nu ma mai inteleg si stiu ca e o problema in a te teme de absolut orice,dar nu pot sa fiu altfel,pur si simplu nu pot scapa de teama.
Totul era perfect inainte,aveam doar note bune, acum am devenit mai retrasa, si de fiecare data cand sunt singura ma gandesc la ce o sa se intample mai rau cu mine.Plang aproape in fiecare zi, dar in pofida acestui fapt, la scoala am ramas tot calma si vorbareata.Toti colegii mei ma considera o fata buna si cuminte, dar ei nu stiu ca mie mi-e frica sa nu devin cineva rau in viata, iar frica mi-a sporit de cand am aflat ca gandurile negative se materializeaza.Doar mama stie ca sunt asa de sperioasa si iau totul la suflet, iar asta o raneste si o doare, n-am cum sa nu vad asta.Desi ea-mi spune sa-i zic tot ce am pe suflet,am ales sa nu-i mai spun nimic din ce ma doare pentru ca,la randul meu, o ranesc inconstient si pe ea, iar asta ma doboara - sa-mi vad mama suferind.De aceea sunt mai tot timpul relaxata in fata ei,ca sa nu creada cumva ca am ceva pe suflet.
Cu tata altfel sta treaba.El fiind foarte nervos de felul lui orice lucru ce nu-i placea la mine mi-l reprosa in cel mai brutal mod (a folosit si agresiunea verbala de foarte multe ori) am ajuns sa fim foarte distantati unul fata de altul,nu ne vorbim foarte mult,iar intr-o zi mi-a spus ca-s ciudata si-l doare sufletul pentru ca nu stie cum o sa ma decurc pe viitor.
Ca sa stiti si voi,nu ma gandesc deloc la sinucidere sau altceva de genu, ma gandesc doar sa fac cumva sa scap de aceste stari ingrozitoare.Mi-e frica ca intr-o zi o sa-mi pierd autocontrolul sau o sa ajung cum nu vreau sa fiu.
Inainte eram mai echilibrata si faceam usor fata problemelor, dar acum...nu mai sunt cea de dinainte, nu mai sunt fata ce vroia un viitor stralucit. Daca ati trecut si voi la randul vostru prin ceea ce trec eu si daca aveti cateva sfaturi as fi foarte recunoscatoare sa le primesc.
P.S. Cand mama era insarcinata cu mine a trecut printr-o frica extrema, pentru ca tocmai intr-o noapte din perioada in care era gravida niste hoti au intrat in casa si i-au lovit pe ambii parinti..Nu stiu ce sa cred, uneori ma gandesc ca fricile mele ar putea fi transmise genetic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| volumexd a răspuns:

Toti oamenii trec la un moment dat prin faze mai "ciudate" si isi put tot felul de intrebari despre viitor, le e frica de faptul ca nu vor deveni ceea ce vor etc. E NORMAL, nu te speria.
Si eu am trecut prin faze in care ma intrebam "ce naiba o sa fac eu cu viata mea? De ce e totul atat de greu?" Si nu spuneam nimanui nimic pentru ca nu aveam curajul, dar asta a trecut cu timpul.
Nu te mai gandi atat ca esti diferita, ca toti sunt ok doar tu nu esti, pentru ca nu e asa. Cum tu te prefaci la scoala ca esti ceva ce nu esti asa se prefac si altii si nimeni nu ii observa.
Si eu aveam nopti in care plangeam si stateam mereu pe tumblr, uitandu-ma la poze depresive, dar mai tarziu mi-am dat seama ca de fapt imi plangeam singura de mila. Aveam din ce in ce mai putini prieteni, ma izolasem complet.
La un moment dat m-am intrebat "de ce imi pierd timpul asa cand as putea sa fac ceva care m-ar ajuta in viitor?" Am inceput sa ma implic in activitati la scoala, sporturi etc si mi-a trecut starea aceea.
Incearca doar sa nu te mai gandesti ca e posibil sa ai boli mintale, pentru ca NU AI. Incearca sa faci ceva diferit, inscriete intr-o echipa de sport, participa la proiecte extrascolare etc. Chiar o sa te ajute.
Si stai calma, daca te gandesti prea mult la viitor ratezi prezentul! Si candva o sa iti para rau...
Sper ca te-am ajutatwinking