| Me,myself & I a întrebat:

As dori sa dau si eu de carnet, dar cand vad ca se intampla atatea ma apuca groaza! Imi este frica de tiruri, dar ma gandesc ca una e sa stai in dreapta soferului si alta e sa conduci tu. Voua v-a fost frica? sau sunt eu mai sperioasa...

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

Pe langa avantaje, un carnet inseamna si responsabilitate.
Toti care au capul pe umeri simt o oarecare teama la inceput, in functie de constientizarea anumitor evenimente din trecut, insa aceasta frica dispare cu timpul.
Dupa ce dai de carnet recomand ca in primul an de condus sa nu depasesti 70Km/h, sa nu conduci pe distante foarte mari si sa nu conduci pe timp de noapte. Iti garantez ca nu ve'i fi implicata in evenimente nedorite.

15 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca doresti sa ai carnet de conducere trebuie sa ai incredere in tine si sa speri ca totul va fi fara probleme in viata, omul toata viata spera. De ce sa punem intotdeauna raul in fata?

| eugem35 a răspuns:

Eu aveam frica de tranvaie ca stiam ca nu opresc dar cu timpul mi-am dat seama ca au frine si totusi nu provoca tiristi din contra te va ajuta la nevoie

Răspuns utilizator avertizat
| silver19 a răspuns:

Doar de tiruri?! la cati idioti sunt in tara asta la volan fara sa aiba o ora de scoala cum ti se pare...am carnet si conduc foarte rar, imi place mai mult sa ma plimb, prea multa nesimtire si tupeu in ziua de azi pe strazile din romania, si sa nu mai vorbesc de aglomeratie... o tara de tot c*catu ce mai.

| lifeistough a răspuns:

Eu cand am dat de carnet(cat. B) zicea instructorul ca-s nebun la cat de aproape treceam de TIR-uri(aproape le atingeam cu oglinda)!

| arhivistu a răspuns:

Cronki. tu ai permis? dupa ce sfaturi ii dai se pare ca nu.cum vreisa se obisnuiasca daca nu conduce noaptea sau nu face drumuri mai lungi? de ce sa nu depaseasca 70 la ora? unde se poate.mergi si cu o suta o suta 20, doar nu vrei ca pe un drum drept sa mergi doar cu 70 la ora si sa incurci pe ceilalti participanti la trafic. daca nu conduci noaptea un an de zile fi sigura ca dupa aceea o sa-ti fie din ce in ce mai frica.nu il asculta pe cronki ca vorbeste prostii, habar nu are

| jeff_9730 a răspuns:

In primul rand trebuie sa inveti si sa nu iti fie teama de tiruri ca rar le intalnesti in trafic si sa nu uiti ca soferi de pe tiruri au o experienta de cel putin 5 ani pana ajunge sa conduca un tir, deci sa nu te descurajezi ca ii tir sau masina mica, toti trebuie sa fim in trafic, mai greu este inceputul, totul este ca tu sa iei permisul de conducere...soferi de tir sunt oameni ca si noi doar masinile difera si sunt cu mult mai atenti ca si unul care acum a obtinut permisul de conducere.Deci nu iti pirde speranta si incearca!

| tarziu a răspuns:

Tir-Polo : 1-0, a fost mai tare tirul, m'a intors pe drum si m'a impins de'a latul vreo 20 metri cu scuza "nu te'am vazut, nu mi-am dat seama ca esti in fata mea, simteam ca ma franeaza ceva". Nu le port pica la tiristi si nici nu mi'e frica de tiruri, a fost doar o intamplare aiurea, acum zambesc daca vad cate un tir alb tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-a fost frica, eu la carnet am dat doar sala, aveam experienta din kartinghappy
Eu iubesc tirurile, cand sunt vreo 5 in fata mea si trebuie sa le depasesc; mai ales daca vin si masini din fata, e o placere. Atunci simti adrenalinalaughing cum urca vitezometrul la 200 laughing
Daca vei conduce tu, se schimba situatia. Ai incredere in tine si in primul rand te gandesti la viata ta.
Incearca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carnet, fuuuu, am toate categoriile, toate atestatele, am trecut printr-o sumedenie de examene, am si lucrat cativa ani ca sofer, e drept sunt multi neseriosi pe drum, dar ne-am inteles cumva. frica? nu, nu mi-a fost, mai degraba ai mei se temeau ca nu iau, ca va rade lumea de ei, chestii din astea.Partea mai interesanta e la sala, sa nu te pierzi printre fraze, apoi pe traseu o iei usor ca si cum ai fi soferita de director, presedinte, etc.incet relaxata, nu e foarte greu. Apoi incet incet iti intri in mana si te vei descurca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mie nu mi-a fost frica chiar deloc...fii tare ai incredere in tine si sigur vei reusi

| Kanghu a răspuns:

Oricarui ii e frica la inceput dar incet, incet te linistesti. Oricum ai mare grija, ai incredere in tine si nu fi smecher de ala care baga viteza 200/h ca de obicei la aia ii se intampla accidente. Bafta la condus!

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Si mi-e mi-a fost teama, inca mai exista uneori, dar incet incet trece.Nu ai de ce sa te ingrijorezi, e floare la urechewinkingpaa

| corado a răspuns:

Tie nu prea ar trebui sa iti fie frica de tiruri, cred ca iti lipseste increderea in tine. Frica mi-a fost mie de tiruri cand m-am urcat pentru prima data in saua unei motociclete si am condus pe strada! Sa ii vezi cat de neatenti sunt si cata ura exista pe motociclisti. Unii motociclisti mai au si ei vina lor dar nu trebuie sa generalizam, exista si exceptii mai pasnice! Nu ar trebui sa iti fie frica de ei, in general tiristii sunt experimentati, au sute de ore, mii de oare de condus dar au iei anumite pete pe creier. Senzatia din dreapta nu se compara cu cea de la volan, acolo tu ai controlul, tu simti, tu sti ce trebuie facut!
Mult succes si mult noroc in trafic!

| soso_6981 a răspuns:

Ce pot sa-ti spun, sugestii ai avut destule, dar fii optimista ca totul se rezolva chia si cu frica de masinile mari, dar sa nu uiti ca si ei sunt oameni care au fost incepatori.