| TaviComplicat a întrebat:

Peste trei saptamani merg la liceu pentru prima data si tocmai am realizat ca nu stiu absolut deloc sa ma bat, nici sa ma apar, nici sa fiu tare in gura, desi am o conditie fizica foarte buna, pe care am obtinut-o fara efort. Nu m-am batut niciodata cu nimeni, iar de fiecare data cand vine cate un smecher la mine, raman fara cuvinte, fara aparare, ca un miel paralizat de frica unui urs. Vorbesc incet, cu vocea tremurata, ceea ce îi da de inteles ca poate face orice cu mine. Apoi nu pot decat sa imi imaginez cum ajung la pamant, cu frica de a mai pasi pe holul liceului, si cu o imagine care îi va face pe toti baietii (mai important, pe fete) sa rada cu lacrimi. Cand sunt singur, imi concentrez toata furia in pumn, dau cat de tare pot in ceva, si ma eliberez. Nu ma pot elibera pe cel care ma ataca. In acel moment nu simt decat acea frica ce te lasa fara cuvinte. Vreau sa invat sa ma bat, vreau sa imi schimb mentalitatea. Mereu ma gandesc sa arunc si eu cativa pumni, dar imediat imi imaginez o haita intreaga venind peste mine. Mai am putin si cad in depresie. Traim in Romania, aici nu ai incotro. Nu exista liceu cu tineri cuminti si intelectuali. Imi dau lacrimile in timp ce scriu. Va rog sa imi dati cateva sfaturi, si multumesc din suflet daca ati citit tot ce am scris.

5 răspunsuri:
| DumitruS a răspuns:

Hopa, ho cu tata. Mergi la un psiholog care o sa te ajute sa-ti depasesti teama. Apoi, apuca-te de arte martiale, nu sala, nu box. Acolo o sa inveti doua lucruri: sa te aperi, sa fii echilibrat. Sunt lucruri mai rele ca liceul crede-ma, se numeste viata. Liceul nu e asa jungla cum pare. Apoi, cheia nu e in fizic neaparat ci in atitudine.

| TaviComplicat explică (pentru DumitruS):

Exact. Atitudinea este cea mai importanta. Nu am ideea cum ar trebuie sa fie la mine, dar nu vreau sa merg la psiholog. Astept pe cineva care a trecut prin aceleasi lucruri ca mine, si care imi va spune despre ce e vorba. Multumesc oricum.

| DumitruS a răspuns (pentru TaviComplicat):

Aproape TOTI am trecut prin aceleasi chestii ca tine. Un raspuns de 100 de cuvinte pe net nu o sa-ti dea cheia problemei fiindca nu e chiar asa simplu. Trebuie tu sa treci prin astea si sa le inveti, nu poate sa te treaca altcineva din pacate. Ideea e tocmai sa nu dai semne de teama chiar daca ai pulsul 200. Astea le inveti in timp.

| TaviComplicat explică (pentru DumitruS):

Multumesc frumos. Pana la urma asta este drumul vietii si pe parcurs te zgarii in multe crengi.

| adiaduțu a răspuns:

Tavi,asa eram si eu ca tine, imi era frica sa ma bat, dar de cand l-am batut pe "smecherul" clasei ca se lua de iubita mea, nu imi mai e frica(in clasa a 8 a),mane,cand te calca cineva pe bec reactionezi,daca isi bate cineva din liceu joc de tine,ii zici sa isi vada de treaba,daca nu pocnestel, apropo, la liceu punete bine cu astia din clasa ta, succes, si eu sunt la liceu acuhappy