| Marina_Ioana_1998_gMFA a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti care stiti... ieri am început sa iau pentru prima oara anticonceptionale, atunci cand a venit si menstruatia, iar de cand am luat pastila nu mi-a mai curs nimic. Azi ám luat-o pe a doua si la fel nu s-a mai întâmplat nimic... de ce nu mai curge? E posibil sa imi faca rau? Mentionez ca iau artizia si nu am avut niciun contact!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o reacţie adversă la AC!
Acestea apar, în general, în primele 1-3 luni de administrare până când organismul se "obişnuieşte" cu tratamentul hormonal.

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/pro_2406_18.02.10.pdf?anmPage=117&ID=2314

Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| MolieDetara13 a răspuns:

Fiind vorba de hormoni implicati in ciclul menstrual, inclusiv menstruatie, unul dintre raspunsurile organismului este reprezentat de usoare sangerari sau secretii sanguinolente. Acestea apar cel mai frecvent la inceputul tratamentului si la intreruperea lui, iar daca nu dispar in 3 luni este nevoie de un consult ginecologic.