| Usefulaid a întrebat:

Vreau si eu o reteta de slabit cat mai buna, as vrea daca se poate un exemplu pt fiecare zi si fiecare parte a zilei cu ce anume trebuie sa manac! M-ar bucura foarte mult! Va pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Ar trebui sa imi fac un text tipic pentru toate intrebarile de genul laughing. Nu o sa iti scriu tot romanul ca sunt multe de spus, dar uita-te prin raspunsurile pe care le-am dat ca am vorbit mult despre slabit.

Cel mai ok e sa iti faci tu o dieta, degeaba iti spunem noi ceva cu carne daca tu nu mananci carne sau cu tot felul de chestii care tie nu iti plac. Principiul slabitului e simplu. Corpul tau consuma sa zicem 1500 de calorii (iti calculezi pe net cate in functie de activitatea fizica, greutate, inaltime, varsta, sex) si tot ce consumi sub 1500, corpul iti ia din grasime (asta daca consumi sa zicem 1350), daca consumi prea putine, corpul iti va "manca" muschii, deci pierzi masa musculara.

E o prostie sa mananci 3 mere si o supa pe zi ca dupa o saptamana lesini. Dieta nu trebuie sa fie un chin, trebuie sa gasesti echilibrul care sa iti placa. Poti manca orice, doar sa calculezi caloriile. Daca studiezi chestia asta, vei ajunge sa intelegi ca daca vrei sa mananci o prajitura mai bine nu ai face-o pentru ca trebuie sa renunti la o masa adevarata care ti-ar tine de foame.

Exista si o aplicatie de telefon, MyFitnessPal, unde iti poti tine evidenta la caloriile consumate si ai chiar posibilitatea sa scanezi codul de bare de la produse si iti apar detaliile acolo. Trebuie sa faci si putin sport, macar abdomene+genoflexiuni+flotari zilnic. Pentru mai multe detalii sau suport moral (legat de orice laughing ), trimite-mi un mesaj cu adresa de skype si vorbim acolo.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda dieta dukan, cu explicatii destul de detaliate pentru fiecare stagiu, cu asistenta si forum de discutii daca ai nelamuriri:
http://dietadukan.ro/

| kiri11 a răspuns:

Cel mai bine este sa iti faci un program de 3 mese fixe, ultima sa fia pana la ora 19.00, si 30 de minute de sport 5 zile pe saptamana. Eu am mai folosit si suplimentul green coffee, care mi-a dat energie si m-a si ajutat sa reusesc sa slabesc.

| BogdăneI a răspuns:

Buna!
Iti recomand sa vizitezi un medic endocrinolog. El iti poate face o dieta bine pusa la punct conform greutatii si dimensiunilor tale care va fi foarte eficienta. Iti poti lua trimitere de la medicul de familie si il poti ruga sa iti si recomande un endocrinolog.
Multa sanatate!

| ElenaElena85 a răspuns:

Buna, iti recomand sa citesti cartea " Curs de pierdere in greutate - Marianne Williamson ". Mai multe detalii gasesti pe site/pagina de Facebook.
https://goo.gl/0PbO3t
https://goo.gl/KSHlmd

2. Otetul Nera Plant Adipstop. Mai multe detalii gasesti pe site-ul -> goo.gl/33ofMr.

| paulmacec a răspuns:

In primul rand renunta la zahar si paine, paste etc. Urmatorul pas nu mananca tarziu. Fa miscare si s-ar putea sa mearga. La paine, si in general uitati-va la ingrendientele folosite. Sper ca e de folos. Succes

| Danciu999 a răspuns:

Mănâncă dimnineata 3 fructe si după masa mânci o supa ceva ușor si seara dacă se poze nu mai mănânci si spor si o sa se vadă rezultatele după prima luna