| popescuangelica11 a întrebat:

Vreau si eu o reteta de slabit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiZlCristiX a răspuns:

Fa sport minim 1 ora pe zi, mananca regulat(dimineata, pranz, seara) dar nici odata dupa ora 7 si vei slabi garantat funda te rog

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

1) Multă mișcare și efort fizic ( muncă fizică, sport, gimnastică )!
2) Trebuie să consumi verzături ( spanac, salată urzici etc ), legume și fructe, +murături, deci alimente cu un aport caloric mai mic!
Mâncând multe alimente cu un aport caloric mai mic, îți umpli burta și atunci nu mai consumi alimente cu aport caloric foarte mare cum ar fi slănina, carnea foarte grasă, plus mâncăruri ce trebuie interzise!

Margarinele == sunt cancerigene==, mezelurile care conțin numai porcării șamd!

Trebuie excluse carnea prăjită, mâncărurile făcute la cuptor, mâncărurile făcute la micro-unde, grătarele, carnea friptă etc.

Singurele moduri corecte de a face mâncare sunt fierberea și gătitul la aburi!

Pentru gătit la Aburi am văzut o sită pe site-ul de la Ikeia
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30152346/#
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/90112531/
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/00101155/
Asta este o oală cu diametrul de 23 de cm ( Ø: 23 cm, Înălțime: 15 cm, Volum: 5 l )
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/80083464/
Asta este o altă oală cu diametrul de 23 de cm, înălțime 12, 5 și volum 4 litri

http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30152346/#
Poți cumpăra 2 site de astea și să fierbi în aburi diverse alimente!

O prostie scumpă care funcționează cu curent electric sunt așa numitele aparate de gătit cu aburi

http://www.altex.ro/......t-in-aburi

Ca să nu te îngrași ci să slăbești trebuie să faci efort fizic ( muncă fizică, sport, gimnastică ), și trebuie să consumi mai mult alimente cu aport caloric mic și să gătești numai prin fierbere în apă și în aburi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In fiecare zi, aceleasi produse timp de 4 zile si rezultatul este garantat:
Ora 7:00-o cafea fara zahar(eventual cu indulcitori);
Ora 10:00-1 ou fiert tare;
Ora 13:00-150 g carne fiarta(slaba);
Ora 16:00-1 fruct(mar);
Ora 19:00-2-3 linguri de branza dulce usor sarata.
Ora 22:00-un ceai de plante fara zahar.
ATENTIE!
Totul se consuma fara paine si nu se fac mai mult de doua serii de 4 zile consecutiv. Apoi se face o pauza de doua saptamani, timp in care se tine un regim hipocaloric, dupa care daca mai doresti sa dai jos se mai poate relua cura de 4 zile.
Succes!
Te pup!

| popescuangelica11 explică (pentru anonim_4396):

Buna
multumesc

| popescuangelica11 explică (pentru anonim_4396):

Cafeaua o pot bea cu putina frisca?

| purplestar9494 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic nutritionist el va sti exact ce fel de dieta sa iti prescrie ca sa nu iti dauneze. Daca incerci asa orice dieta s ar putea ai si probleme si de sanatate si nici sa nu fie eficienta(sa te ingrasi imediat dupa ce termini dieta)