| Jigokunokishi a întrebat:

Am 16 ani. M-am apucat de fumat pe la 13 ani. Au fost perioade cand fumam mai mult, dar si perioade cand nu fumam. Eu pe la 12 ani m-am apucat sa fac flotari acasa si am inceput sa mai alerg si asa. Pe la 14-15 ani ieseam regulat la alergat, acum un an am facut si gimnastica medicala pentru coloana(timp de vreo 9 luni) si intr-un timp am ridicat si acasa greutati(si ma ocupam de sport destul de serios). In vara asta am avut parte de o interventie chirurgicala si n-am facut sport pana prin februarie. Intre timp am mai fumat d, ar foarte rar si de cateva luni m-am lasat de tot. Cand am reinceput sprtul oboseam repede si ameteam dupa sport. De cateva luni am simtit ca ametesc si cand nu fac mai nimci si mi-a crescut tensiunea. De obicei oscileaza intre 120-135 cea mare si cea mica 90 e de obicei d, ar rareori era si 80. Am fost diagnosticat cu sinuzita, am facut tratament, dar uneori mai simt ca ma doare capul in partea dreapta ca inainte de tratament. Si acum daca fac sport mai intens simt ca ametesc si tensiunea e tot cam 130 cu 90. Ce credeti ca ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Probabil ca ai lipse de vitamine, sportivii de performanta le este interzis sa fumeze in ziua cu antrenamentul, in rest nu le afecteaza.
Du'te la doctorul de familie sa ii spui problema sau mai bine du'te la un nutritionist.

| minrest a răspuns:

Ai minima prea mare, ca și mine, nu știu cauza, dar eu o țin la 8 cu un medicament. Tensiunea netratata îmbolnăvește inima, rinichii și în general cam tot. Tratamentul îl stabilește cardiologul. Salut.

| Ineys a răspuns:

Eu zic sa te lasi de fumat. Ori vrei sa arati bine sa fi o persoana sportiva si sanatoasa, ori fumezi si ce-am enumerate mai sus va fi de fapt opusul.
Fumatul nu se impaca cu sportul, de aia si obosesti repede. Plamani tai nu pot sa-ti asigure doza necesara de oxygen.

| Jigokunokishi explică (pentru Ineys):

De fumat m-am lasat de ceva timp.

Răspuns utilizator avertizat
| Jigokunokishi explică:

Mai vreau sa mentionez ca am suferit un deces in familie(o persoana foarte importanta, la care tineam foarte mult) si a fost un soc mai ales ca nu ne-am asteptat. Dupa deces am avut stari anxioase si atacuri de panica. Se poate ca in subconstient sa persiste aceea neliniste?