| anonim_4396 a întrebat:

Am 21 de ani si prezint toate simptomele care ar indica faptul ca as avea 'Prostata marita'.

De 3 Luni ma confrunt cu problema asta, nu mai pot face nimic normal am devenit si depresiv din cauza asta, nu pot iesi afar din locuinta ca un om normal, in public pe strada findca, mi-e frica sa nu il scap pe mine sa rade lumea
de mine, la cumparaturi de abia mai merg si cand sunt acolo de mai multe ori trebuie sa parasesc locul cat de repede sa ajung la baie..si odata ajuns in siguranta nu se intampla nimic, curg vreo cateva picaturi cu ceva durere daca ma straduiesc bine.

mai am o multime de probleme din cauza asta pe care nu mai are rost sa le numesc, oricum cred ca uni dintre voi stiu cum e. nu mai sunt acelasi om care am fost, simt ca mor..nu stiu deloc ce sa mai fac,
la medica de familie nu m-am dus, la specialisti unde la ce specialisti sa ma duc? aia ma omoara cu antibiotice si cine stie cu mai ce. de fapt nu-i nici vorba de asta sa ma duc. ca nu as reusi se parcurg 10 metri linistit pe strada fara sa ma sufoc.

In fine, ce imi recomandati, unde sa ma duc si ce analize sa fac?
oare e curabil? (De nu, ma omor pe loc)

Sanatate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o banala infectie urinara. Daca mergeai la medicul de familie in primele 48 de ore de la debut, ti-ar fi trecut cu un tratament oral cu antibiotice de 5-7 zile. Dat fiind ca ai ignorat-o atata, e posibil sa ai nevoie de tratament injectabil si de o durata mai lunga (pana la 21 de zile). te vei vindeca perfect, in ciuda inconstientei tale de a neglija o boala banala. Medicul de familie iti va da cateva analize de urian si apoi un tratament cu antibiotic. Practic toti oamenii fac cel putin o data in viata o infectie ca tine. Restul merg imediat la medic si se vindeca inainte ca infectia sa devina o problema (daca o tratezi la timp, simptomele dispar dupa a doua doza ed antibiotic). Tu iti paltesti incapatanarea si neincrederea in medic cu aceste luni de chin.

1 răspuns:
| Holy2010 a răspuns:

Cum a spus si Bri, suna a infectie urinara. Te-ai diagnosticat singur sau din auzite si uite unde ai ajuns. Daca crezi ca medicul e inutil si ca toti vor sa te "omoare cu antibiotice" nu iti ramane decat sa suporti in continuare ceva ce se putea trata de mult.Ce iti recomandam?! Sa mergi la medic!