| Madalina1455684 a întrebat:

Buna ziua happy. Duminica dimineata am observat ca mi-au iesit pete rosii pe fata iar apoi incet incet s-au extins pe tot corpul, afland de fapt ca am rubeola :-|. Primele 2 zile am avut febra, ma durea capu ingrozitor si ochii la fel. In a2a zi eram plina, pe tot coprul aveam pete rosii. In a3a zi au disparut aproximativ 90% din pete iar mancarimile au aparut in a2a zi, spre seara dar nu erau insuportabile. Astazi, fiind a4a zi nu mai am deloc pete dar inca simt mancarimi pe maini. Intrebarea mea este : 1. Cand pot sa fac baie/dus? ( nu mai suprt sa stau asa )
2. Cand pot sa ies afara? PS: De duminica dimineata n-am mai iesit deloc afara.
Multumesc happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Pai trebuie sa stai 7 zile in casa deoarece boala se poate intoarce daca inca nu a trecut cu totul si alt motiv ar fi faptul ca esti contagios/oasa o vreme..baie/dus poti sa-ti faci dar numai daca au disparut toate petele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Te rog să nu te superi, dar răspunsurile la aceste două întrebări ți le poate da numai medicul care te-a îngrijit, fiindcă doar el îți cunoaște cazul exact.
Uite, ca să îți treacă mai ușor timpul de stat în casă, intră pe aceste site-uri, îți vor plăcea și îți vor fi de folos http://lecturirecenzate.ro/, http://lecturi-scolare.blogspot.com/ și http://zinnaida.ro/
Multă sănătate!

| Dana211 a răspuns:

Dus poti face oricand. E chiar recomandat ca in infectiile virale sa faci cum e normal doua dusuri pe zi pentru a nu se infecta bubele acelea. Ideea e sa nu faci baie ci dus si nu cu apa fierbinte ci calda. Totodata sa ai grija cand te stergi sa nu iti rupi/agati vreo bubita ca vei ramane cu semne.
Afara ar fi bine sa iesi doar dupa ce au trecut cel putin 10 zile pentru ca tu acum ai imunitatea foarte scazuta datorita rubeolei si poti contacta orice virus din aer si mai mult decat atat, acesta se va manifesta foarte urat pentru ca organismul tau nu va fi capabil sa lupte cu el cum ar face-o in mod normal